Warsztaty literackie

  WARSZTATY  LITERACKIE 2021

Prowadzącym warsztaty literackie 2021 będzie poeta i muzyk MIROSŁAW GÓRECKI.
II warsztaty literackie odbędą się w dniach 22 (piątek) - 24 (niedziela) października 2021.
O ich miejscu, jak i programie, będziemy informować. 
Zapraszamy na stronę internetową Mirosława Góreckiego: miroslaw-gorecki.pl
 
UWAGA!
Z powodu pandemii koronawirusa 
planowane warsztaty literackie 2020 zostają odwołane!

Tygodnik "Niedziela" o warsztatach w Jeleśni

Tygodnik katolicki "Niedziela" nr 46 z 17 XI 2019,  w dodatku regionalnym "Niedziela na Podbeskidziu", str. VII, zamieścił artykuł Moniki Jaworskiej pt. "Poetycko na jesień", w którym informuje czytelników o warsztatach literackich Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Jeleśni. Obok artykułu słynne już zdjęcie :) przy fontannie.Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, działające w Lublińcu, zorganizowało dla swoich współpracowników i sympatyków warsztaty literackie. Odbyły się one w dniach od 3 do 6 października 2019 w Ośrodku Religijno – Kulturalnym, w tzw. Zabytkowej Starej Plebanii w Jeleśni koło Żywca. Udział w nich wzięli poeci, pisarze, malarze, którzy zjechali tu z różnych stron Polski, m.in. z Katowic, Lublińca, Chełma Lubelskiego, Strzelec Opolskich, Bielska-Białej, Grodziska Mazowieckiego, Knurowa, Warszawy i Gliwic.
Warsztaty poprowadził Rafał Jaworski z Tychów, doświadczony literat, laureat ponad 100 ogólnopolskich konkursów poetyckich, a także twórca w dziedzinie eseju i prozy. W swoim dorobku ma 7 tomów poetyckich i liczne eseje oraz teksty, zamieszczone w prasie literackiej polskiej i zagranicznej. Tworzy on ikony i obrazy sakralne, eksponowane na 35 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych. Z jego bogatym dorobkiem i wiedzą literacką uczestnicy warsztatów zapoznawali się podczas czterodniowego szkolenia.
W każdym z nich zaprezentowano inny rodzaj twórczości. Był więc dzień eseistyki, wiersza, recenzji oraz ikon. Podczas zajęć, wiedza teoretyczna, dokumentowana była przykładami z twórczości prowadzącego, z jego bogatego artystycznego doświadczenia. Toteż wyniki warsztatów były efektywne. Uczestnicy mieli również okazję podziwiać wystawione przez artystę ikony oraz poznać poziomy znaczeń i sposoby ich tworzenia. Brzmią jeszcze w uszach poetyckie słowa i rozważania uznawanego literata. Na długo pozostaną w naszej pamięci i sercach. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy tomik jego wierszy zatytułowany „Głębia interpretacji” wraz z jego autobiografią.
W programie spotkania przewidziano również prezentacje własnych utworów każdego z uczestników w ramach „Nocy Bibliotek” - imprezy organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Jeleśni. Swoje wiersze zaprezentowali poeci: Edward Przebieracz – organizator warsztatów w Jeleśni, Dorota Czerniakiewicz, Andrzej Wróblewski, Tomasz Brodzki, Grażyna Nowak, Jacek Suchowicz, Urszula Omylińska, Rafał Jaworski, Aleksander Ciochoń. Wydarzenie zostało wzbogacone przez barda, Mirosława Góreckiego, który swoje wiersze zaśpiewał z wyśmienitą oprawą muzyczną, grając na gitarze.
Na zakończenie jedna ze słuchaczek wydarzenia w bibliotece – pani Ludmiła, podzieliła się swoją refleksją stwierdzając: „Zaprezentowano nam wiersze, w których było o tęsknocie,  nostalgii,  nadziei. O tym wszystkim, czym żyjemy, co nas dotyczy. Jeden z autorów mówił, że jest źródłem ciepła, i to dobrze.  Ładnie państwo przedstawiali swoje małe Ojczyzny. Widoczna w nich była miłość do zakątków, z których się autor wywodzi, gdzie  mieszka, gdzie się urodził i przywiązanie do ziemi ojczystej, co jest bardzo istotne dla każdego. Dowiedzieliśmy się  też wiele o przemijaniu i innych wartościach, które są ważne dla każdego i świadczą o jego człowieczeństwie. Bardzo miło  słuchało się  tych wierszy i  za nie dziękuję”. 
Podczas imprezy w bibliotece przygotowano ciekawą zabawę związaną z twórczością Marka Hłaski, nawiązując do 85. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci tego literata. Postarano się także o przysmaki kuchni myśliwskiej. Świece, piękne słowa, muzyka wytworzyły milą atmosferę,  integrację artystyczną, ciekawość poznania nieznanych twórców, oraz wywołały uznanie dla wkładu pracy realizatorów. Wyjątkową atrakcją, jaką organizator przewidział w programie, był Konkurs Jednego Wiersza.
Miejsce jego przebiegu zaskoczyło  uczestników. Przewidziano je w centrum Jeleśni, przy barwnej i tryskającej fontannie. Przechodnie swobodnie przysłuchiwali się deklamacjom wierszy. Po ich ocenie przez Rafała Jaworskiego i Edwarda Przebieracza – czuwającego nad całością organizowanego wydarzenia- wyłoniono laureatów. Pierwsze miejsce przyznano Jackowi Suchowiczowi za wiersz „Bóg Ciebie i tak kocha”. Kolejne miejsca zajęli: Grażyna Nowak oraz Tomasz Brodzki. Nagrodzeni poeci otrzymali dyplomy oraz publikacje Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła.
To były piękne dni. Mieszkaliśmy w dwustuletnich pomieszczeniach „Zabytkowej Starej Plebanii”, wspaniale odnowionej i wyposażonej, o niepowtarzalnym klimacie. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w pobliskim barokowym kościele pw. św. Wojciecha. Sprawowana była ona w intencji uczestników warsztatów literackich, zamówiona przez Wydawnictwo Św. Macieja Apostoła, aby przez swą twórczość służyli bliźnim i wielbili Boga.
Była też okazja pospacerowania  po Jeleśni, atrakcyjnej wsi, położonej nad rzeką Koszarawą w pobliżu Pilska oraz Babiej Góry, a także zajrzeć do słynnej Starej Karczmy.
O warsztatach wypowiedziała się jedna z uczestniczek -  Dorota Czerniakiewicz: „Nie spodziewałam się, że będą takie wyjątkowe, że będę na takich przyjacielskich i profesjonalnych zajęciach. Miejsce wybrane piękne, zabytkowe. Wiele  zyskałam z dziedziny powstawania ikon. Byłam głównie nastawiona na głębsze ich poznanie i to mnie skusiło do przyjazdu. Poznałam wiele nowym metod, pojęć, które były mi obce. Wszystko skrzętnie odnotowałam. Będę próbować stosować je w praktyce,  mam nadzieję, że z dobrym skutkiem”. Z podobnym odczuciem  kończył warsztaty w Jeleśni Aleksander Ciochoń: „Jestem zadowolony, cztery dni przebywałem pośród przyjaciół. Dowartościowałem się radami pana Rafała Jaworskiego. Wiele się dowiedziałem. Wiedza ta będzie  wykorzystania w mojej twórczości. Zawsze trzeba poszukiwać czegoś nowego i starać się rozwijać”.
Dziękując organizatorowi i wykładowcy, za ich wielka troskę o korzystny i ciekawy przebieg spotkania,  jego uczestnicy,  z pełnym uznaniem i podziwem  wyrażali się o ich staraniach. Podkreślali wkład pracy w przygotowanie warsztatów, wybór atrakcyjnego miejsca i kompetentnego prelegenta. Zadowoleni, umówili się już na kolejne spotkanie warsztatowe w przyszłym roku, które to zajęcia poprowadzi bard miłości - Mirosław Górecki. 
 Więcej zdjęć z warsztatów w Jeleśni można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy  


 
 

 
WARSZTATY  LITERACKIE


Gościem specjalnym warsztatów literackich 2019 będzie RAFAŁ JAWORSKI.
Ten literat i artysta podczas warsztatów literackich, które odbędą się w dniach
3 (czwartek) - 6 (niedziela) października 2019, przekaże uczestnikom swą wiedzę podczas
 
Dnia eseistyki:
Geneza gatunku literackiego – czym cechuje się esej. 
Wygenerowanie tematu, który fascynuje samego piszącego i winien zainteresować potencjalnego czytelnika.
Praca nad tekstem. Techniczne walory elektroniki
(Word).
Praca nad tekstem w czasie. Kolejne weryfikacje w czasie dojrzewania.
Esej jako wskazywanie intelektualnych dróg do prawdy, ścieżek własnych poszukiwań.
Dnia wiersza:
Określenie czym jest poezja i co w człowieku „robi”.
Rodzaje „technologii” powstania wiersza.
Prezentacja procesu pracy nad tekstem w formie własnego wiersza.
„Technologia” empatii, „wczytanie się w osobę i w jej dzieło.
Intymność, czy konwencja roli i maski?
Od szczegółu do ogółu, czy od razu do rekapitulacji?
Kondensacja treści – minimum słów maksimum treści, czy swobodna fraza epicka? Zalety i wady.
Ironia.
Dnia recenzji:
Specyfika recenzji i jej ukierunkowanie, o czym (moim zdaniem) warto pisać, co lepiej przemilczeć.
Potrzeba dogłębnej osobowej empatii, ale i rozeznania w kontekstach literackich, wyznaniowych, środowiskowych i społecznych, i nawet politycznych. Co nie znaczy wpisywanie się w rolę agitatora.
Uczciwość recenzenta, który nie chce na tle omawianej twórczości rozgrywać swoich uprzedzeń i zauroczeń.
Przykłady moich recenzji, które powstawały z różnych przyczyn.
Dnia ikony:
Zarys historii ikonografii.
Moja droga do „malowania” ikon.
Poziomy znaczeń (na postawie wytworów własnych).
Jak „opornego los ciągnie”, czyli podsumowanie.


Warsztaty odbędą się w Jeleśni (powiat Żywiec, woj. śląskie). 
Koszt udziału - indywidualnie: 390 zł, rodzinnie (co najmniej 2 osoby): po 360 zł

które prosimy wpłacić na konto Wydawnictwa:
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
ul. Kołłątaja 1
 42-700 Lubliniec
nr konta 12 2030 0045 1110 0000 0295 8680, tytułem: warsztaty.
W cenie: zakwaterowanie (nocleg, 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad, kolacja) oraz wykłady w obiekcie posiadającym zabytkowy XIX wieczny charakter. Pokoje z łazienkami, aneksy kuchenne, miejsce relaksu z TV i wyjściem na taras, parking. W pobliżu rynek, kościół, zabytkowa karczma. Małżeństwa mają zagwarantowany osobny pokój. W programie, oprócz wykładów pana Rafała: prezentacje poetycko-muzyczne (mini-koncert barda miłości Mirosława Góreckiego) w ramach Nocy Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej (dla każdego smakołyk z kuchni myśliwskiej); niedzielna Msza św. za uczestników warsztatów (czytania mszalne: uczestnicy warsztatów); Konkurs Jednego Wiersza (wiersz o tematyce dowolnej, niepublikowany, tekst wydrukowany);. W prezencie dla każdego uczestnika warsztatów: tomik R. Jaworskiego "Głębia interpunkcji", książka od Wydawnictwa, dyplom za udział, losowanie głównej nagrody: bezpłatnego pobytu na przyszłorocznych warsztatach literackich. Podczas warsztatów Pan Rafał zaprezentuje kilka prac, które będą do ewentualnego nabycia.   
Zgłoszenia: do piątku wieczór 20 IX 2019.


       Lista uczestników warsztatów:

1. EDWARD PRZEBIERACZLubliniec

2. RÓŻA BARGIEL – Lubliniec
3-4. URSZULA i ANDRZEJ OMYLIŃSCY – Bielsko-Biała
5. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI – Warszawa
6. MIROSŁAW GÓRECKI Knurów
7. JACEK SUCHOWICZ Grodzisk Mazowiecki
8. ALEKSANDER CIOCHOŃ Katowice
9. DOROTA CZERNIAKIEWICZ Chełm
10. TOMASZ BRODZKI  Gliwice
11. GRAŻYNA NOWAK Strzelce Opolskie

Zapraszamy na stronę internetową Rafała Jaworskiego:
 http://ikony.tychy.pl/


Warsztaty literackie

Wsłuchując się w propozycje działalności Wydawnictwa św. Macieja Apostoła wysunięte przez jego współpracowników, by oprócz biesiad literackich - o luźniejszym i rodzinnym charakterze  i rekolekcji - mających wymiar stricte religijny, spotykać się w celu ulepszenia, poprawienia własnego warsztatu literackiego, proponujemy takie coroczne spotkania od czwartkowego popołudnia do niedzieli. Pierwsze warsztaty odbędą w październiku 2019. 
Szczegóły podamy na tej stronie i wyślemy e-mailem do zainteresowanych literatów. 

red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 4 VII 2018

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza