Warsztaty literackie

Tekst i zdjęcia: ANETA PRZYBYŁEK – Bartoszyce

O Warsztatach literackich 2024 w Nysie

Tegoroczne Warsztaty literackie w Nysie, zorganizowane przez Wydawnictwo   św. Macieja Apostoła w Lublińcu, reprezentoane przez Edwarda i Czesławę Przebieracz uwzględniały, już tradycyjnie, nie tylko twórcze działania, ale podobnie jak w Kielcach i Szydłowcu, czas na poznawanie uroków okolicznych miejsc.

Nysa to trzecie, co do wielkości, miasto w województwie opolskim. Zwana jest perłą baroku i Śląskim Rzymem, o czym mieliśmy okazję się przekonać. Dane nam było w niej spędzić wiosenny czas od 21 do 24 marca 2024 r.

Za bazę szkoleniową i noclegową służył nam Diecezjalny Dom Formacyjny. Ten imponujący wielkością i stylem architektonicznym budynek ma już swoje  tradycje lokalowe, gdyż dawniej pełnił funkcję klasztoru i szpitala, a w latach 1949-1997 seminarium duchownego.


Stąd mieliśmy bardzo blisko do świątyni pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jej przepiękne wnętrze, ozdobione kolorowymi freskami, wprawiło nas w trwające dość długo  zdumienie.


Po drugiej stronie ulicy tej nyskiej barokowej perełki mieści się park rzeźb, gdzie możliwe jest, z powodu tężni, oddychanie leczniczą solanką. Tutaj, wśród kwitnących o tej porze roku drzewek i forsycji, chętnie fotografowaliśmy się z rozmieszczonymi między drzewami rzeźbami. Pozowali nam Krasnal z gór, Gwarek, Rycerz średniowieczny, Liczyrzepa, Mnich i Czarodziejka. 

Dodatkową atrakcją tego zielonego zakątka jest drzewo służące, jako półka biblioteczna, do wymiany pozycji książkowych dla zainteresowanych czytelnictwem przechodniów, a w naszym wypadku literatów. Dlatego można było tu zostawić swoje publikacje, by zasilić lokalne zbiory książkowe, pod tak zwaną „chmurką”.

Natomiast we wspomnianym kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła ostatniego dnia warsztatów – w Niedzielę Palmową - odbyła się Msza święta za wszystkich uczestników warsztatów i inne osoby związane z Wydawnictwem św. Macieja Apostoła z siedzibą w Lublińcu.


Pierwszy dzień warsztatów, a zarazem pierwszy dzień wiosny, stanowił okazję do przypomnienia z czym wiąże się tradycja obchodzonego również tego dnia Światowego Dnia Poezji i obrzędu topienia Marzanny. Toteż Aneta Przybyłek z Bartoszyc, Joanna Markocka z Kielc nawiązały do tych wątków tematycznie, a Andrzej Wróblewski z Warszawy podsumował swoim opowiadaniem, wyjętym z życiorysu emeryta Protazego- bohatera jego książki, co uczestników warsztatów wprawiło w dobry nastrój już od początku zajęć warsztatowych.

Turystyczna część warsztatów uwzględniła także zwiedzanie przestronnej 700-letniej nyskiej Bazyliki pw. św. Jakuba i św. Agnieszki. Ciekawe jest to, że dach tego strzelistego budynku okazuje się najbardziej stromym, jaki możemy spotkać na jakimkolwiek obiekcie sakralnym w Europie. Natomiast wnętrze zachwyca imponującą ilością kolumn, pomiędzy którymi można się przechadzać, jak pośród drzew w lesie. Z czego szczególnie zadowolony był poeta z Bogorii - Piotr M. Nowak, emerytowany leśniczy.

Nieopodal bazyliki, w Pałacu Biskupów, zwiedzaliśmy Powiatowe Muzeum, w którym oprócz antycznych mebli i malarskich dzieł sztuki podziwialiśmy stare zegary, militaria oraz afrykańskie wytwory z drewna, a także imponującą makietę Nysy. Najmniej przyjemną część zwiedzania stanowiło pomieszczenie, w którym pani przewodnik opowiadała o historycznej procedurze oskarżania kobiet o czary. Jak to dobrze, że nasze czasy odmieniły spojrzenie na kobiety widzące i wiedzące więcej.


Podziwialiśmy także rynek nyski, ze stosunkowo nowoczesną, bo 16-letnią 50. metrową, częściowo przeszkloną, wieżą ratuszową, w której znajduje się winda.


Byliśmy pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, wielokondygnacyjną Wieżą Wrocławską z XIV wieku, zwaną też Wieżą Białą oraz gotycką Wieżą Ziębicką z 1350 roku z charakterystyczną fasadą z czerwonej cegły.

W samym centrum miasta odwiedziliśmy natomiast Bastion św. Jadwigi, gdzie znajduje się obecnie Centrum Informacji Turystycznej oraz Centrum Nauki Sowa.

W Centrum Nauki Sowa, mimo wieku, bawiliśmy się jak dzieci, sprawdzając swoje umiejętności związane między innymi z dziedziną fizyki, grafomotoryki i anatomii. Ćwiczyliśmy swoje spostrzeganie, refleks i koordynację wzrokowo-ruchową. 

Wacław Morawski próbował nawet usypać nowe szczyty górskie i uformować między nimi w dolinach dodatkowe stawy. Cóż… nie ma co się dziwić - ten poeta z Pisarzowic od wielu już lat jest miłośnikiem gór.

W CIT mieliśmy możliwość obejrzenia filmu „Nie kochać w taką noc”. Było to o tyle ciekawe przeżycie, że dzięki nowoczesnej technologii - specjalnym goglom, czuliśmy się bohaterami filmu. Obsadę aktorską w całości stanowiły nader szczupłe postacie, toteż i my, przez 20 minut, poczuliśmy się wyjątkowo atrakcyjni.


Niedaleko Białej Wieży przyjrzeliśmy się z bliska osłoniętej finezyjną kutą kratą Pięknej Studni. 

A pod ponad 300-letnią fontanną Trytona i pomnikiem imitującym dłonie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia grupowe.

Spacerując po rynku mieliśmy możliwość wejścia z przewodnikiem do dzwonnicy, znajdującej się tuż przy Bazylice pw. św. Jakuba i św. Agnieszki, gdzie przyglądaliśmy się muzealnym eksponatom w skarbcu św. Jakuba i zostawiliśmy wpis w pamiątkowej księdze odwiedzin.


Niewątpliwą atrakcja pobytu w Nysie był odbywający się tam Jarmark świąteczny. Niektórzy uczestnicy warsztatów, doceniając kunszt lokalnych wyrobów rękodzielniczych i kulinarnych, każdorazowy spacer wśród barwnych kramów kończyli wyciągnięciem gotówki z portfela. Toteż poza książkami, które są obowiązkowym towarem rokrocznie wiezionym z warsztatów, przywieźliśmy z Nysy wiele rzeczy, które ozdobiły nasze rodzinne, świąteczne stoły. Rekordzistką w zakupie pamiątek z pewnością była Liliana Wencel z miejscowości Ochodze.

No ale cóż się dziwić, skoro miała najbliżej i była zmotoryzowana. Nietypowy może być jedynie fakt, że mimo niedalekiej odległości, na warsztaty przybyła jako ostatnia. Ha, taka heca. I nic już nie wspomnę o notorycznym spóźnianiu się tej poetki na zajęcia w trakcie warsztatów. Jest jednak na to wytłumaczenie - była zakwaterowana w pokoju, który leżał najdalej przestronnej sali konferencyjnej, gdzie odbywały się nasze zajęcia.

Podczas czterodniowych warsztatów literackich, gromadzących poetów i prozaików z Polski swój warsztat literacki i publikacje z nim związane przedstawili: Maria Dziuk z Kochanowic, Bernadeta Krawiec z Oświęcimia, Piotr M. Nowak z Bogorii i Andrzej Wróblewski z Warszawy. Dowiedzieliśmy się o ich mentorach, inspiracjach, okolicznościach, w których najczęściej tworzą oraz ogólnym odniesieniu się do literatury.

Istotną część warsztatów stanowiły ciekawe wykłady na tematy: jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny” oraz „jak wydać tanią, ładą i ciekawą książkę.” Tu najwięcej do powiedzenia mogli mieć i mieli  Edward Przebieracz - z racji tego, że jest redaktorem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Lublińcu, wraz z małżonką Czesławą, podzielającą jego zamiłowanie do literatury. Co przejawia się również w graficznych aspektach publikacji.

Podczas warsztatów wielokrotnie śpiewaliśmy tradycyjne polskie „Sto lat” naszym jubilatom i solenizantom oraz uczciliśmy szampanem trofeum Zasłużonego Dla Kultury Polski Wacława Morawskiego z Pisarzowic. Tego typu wyróżnienia to dla nas wszystkich ogromna radość, ponieważ my-literaci trzymamy się razem. Zresztą sama nazwa miejscowości, w której Wacław wraz z małżonką Lucynką mieszka, brzmi - jak dla takiego literata, jak on - bardzo zobowiązująco. Zatem Wacławie z Pisarzowic, nie tylko fotografuj, ale pisz… pisz… i pisz…

Warsztaty literackie to też okazja do realizowania różnych konkursów. Toteż jednym z nich był  Konkurs Jednego Wiersza. Odbył się na świeżym powietrzu  pod pomnikiem Josefa Eichendorffa - niemieckiego poety epoki romantyzmu. 

Tego rodzaju konkursu rokrocznie odbywa się podczas warsztatów i stanowi tradycyjny element spotkań poetów związanych z Wydawnictwem św. Macieja Apostoła.

Laureatami tegorocznych zmagań zostali:

Aleksander Ciochoń z Katowic,

Andrzej Wróblewski z Warszawy

oraz  Aneta Przybyłek z Bartoszyc

Otrzymali oni dyplomy i nagrody książkowe. Aneta mieszka najdalej od Nysy, więc miała co dźwigać. Jej bagaż - biorąc pod uwagę same książki - ważył 6 kg.

Czas warsztatów uwzględnił także pozostawienie znicza pamięci na grobie poety Josefa. W tym celu udaliśmy się na, znajdujący się w niedalekiej odległości od pomnika wspomnianego poety, cmentarz.

Natomiast mistrzem ortografii, wyłonionym podczas dyktanda, została Liliana Wencel, co nie powinno nikogo dziwić, gdyż jest polonistką. Liliana przygotowała też i wygłosiła ciekawą prelekcję, dotyczącą sylwetki i twórczości wspomnianego poety. Cóż… i tu też nie ma co się dziwić - Liliana jest miłośniczką poezji Josefa Eichendorffa.

Pomysłowy, jak zwykle, Aleksander Ciochoń z Katowic przygotował konkurs z nagrodami. Polegał on na rozszyfrowaniu trzech anagramów. Trzeba było więc nie lada rozgrzać swoje neurony, by wpaść na trop, jakim kierował się ich autor. Toteż tylko pięciu śmiałków złożyło swoje propozycje haseł, a trzech z nich zostało uhonorowanych nagrodami.  Byli to w kolejności:

Joanna Markocka z Kielc,

Aneta Przybyłek z Bartoszyc

oraz Piotr M. Nowak z Bogorii.

A tak na marginesie, Aleksander nieźle sobie te anagramy  wymyślił, bo z Adama Asnyka zrobił Nyską damę, z asów i ziemniaka Nyską ziemię i, co ciekawsze, kłodę i szynki przerobił na Nysę Kłodzką, której mostem też mieliśmy, w trakcie pobytu w Śląskim Rzymie, okazję się przechadzać.

Olek był pomysłodawcą jeszcze jednego konkursu - sprawdzającego naszą wiedzę na temat określeń różnych fobii. I w zakresie wiedzy z tej dziedziny triumf odniósł  niepokonany Andrzej Wróblewski z Warszawy.

Wśród uczestników warsztatów, szczęśliwą ręką Wacława Morawskiego - Maria Dziuk z Kochanowic została wylosowana do nagrody głównej tegorocznej edycji warsztatów i w jednej chwili stała się posiadaczką 8 tomowej Encyklopedii Powszechnej.

Natomiast laureatami konkursu na utwor literacki zatytułowany Dłonie, inspirowany znajdującym się w Nysie pomnikiem, byli:

Piotr M. Nowak z Bogorii,

Bernadeta Krawiec z Oświęcimia

oraz Maria Dąbek z Myślachowic.

Spotkanie literatów w ramach warsztatów uczyniło niebywałą okazję do wymienienia się swoimi publikacjami i doświadczeniami kulturalnymi i literackimi zbieranymi przez każdego z nas lokalnie. Nie obyło się więc bez dedykacji i wymiany adresów, aby móc jeszcze po warsztatach podzielić się swoimi publikacjami. Wszak nie wszystko dało się przywieźć, a przecież to bardzo miło dla literatów, jeśli poezja, czy proza, zyskuje większy zasięg.

Poza tym wśród uczestników warsztatów, w trakcie ich trwania, ujawniały się różne, inne talenty: u Róży Bargiel z Lublińca do rysunku i malarstwa, u Bogumiła Wtorkiewicza z Kielc do projektowania strojów, zapachów i grafik, u Marii Dąbek z Myślachowic do papieroplastyki, 

a do fotografowania u Wacława Morawskiego z Pisarzowic, Joanny Markockiej z Kielc i Anety Przybyłek z Bartoszyc, co potwierdza niniejsza relacja i prezentacja.

Uczestnicy warsztatów literackich w Nysie:

1. Róża Bargiel z Lublińca

2. Aleksander Ciochoń z Katowic

3. Maria Dąbek z Myślachowic

4. Maria Dziuk z Kochanowic

5. Bernadeta Krawiec z Oświęcimia

6. Joanna Markocka z Kielc

7-8. Lucyna i Wacław Morawscy z Pisarzowic

9. Piotr M. Nowak z Bogorii

10-11. Czesława i Edward Przebieracz z Lublińca

12. Aneta Przybyłek z Bartoszyc

13. Liliana Wencel z Ochodze

14. Bogumił Wtorkiewicz z Kielc

15. Andrzej Wróblewski z Warszawy

Na koniec imprezy Aneta Przybyłek z Bartoszyc, w ramach pożegnania, napisała i przeczytała satyryczno-sentymentalny wiersz dedykowany wszystkim uczestnikom IV Warsztatów Literackich Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Nysie.

Wiersz powarsztatowy

Test-A-ment

Wysiadam z Nysy odjeżdżam
Zostają Morawski i Wencel
Słowa na pożegnanie
Kawałek mojego serca

Ciochoń oczy przeciera
Nowak drapie po głowie
Wtorkiewicz kolońską zakręca
Mówi "na maj inną zrobię"

Asia przy Andrzeju
Siostra oddana bratu
Czesia przy Edwardzie
Róża przy ciszy maku

Cóż moi kochani poeci
Trzeba się wreszcie pożegnać
Pióra w dłoniach zostawcie
By życia swego nie przegrać

Pamiętasz Bernadetko
Bo jesteś z Oświęcimia
Co tam się wtedy zadziało
Historia nas odmienia

Wacławie opiewaj góry
Pielęgnuj pasje bo warto
Ze swym orderem zasługi
Kowbojską odwagą hardą

Jędrusiom życzę humoru
Bo z takim Wam do twarzy
Chcą tego Katowice
I taki był Protazy

Nie ma przypadków w życiu
I nikt tu nie jest przypadkiem
Kiedyś ktoś o tym napisze
A Czesia zrobi okładkę

Bogusiu Tyś zawsze modny
Z uśmiechem bo on na czasie
Lucynko Twe pismo obłędne
W uroku najwyższej klasie

Żegnajcie obie Marysie
Módlmy się "Zdrowaś Maryjo"
Bo tak było od początku
Słowa się echem odbiją

I żeby nie przedłużać
Wszyscy dbający o plony
Zaklepcie termin u Edka
Gdy tomik już wyjdzie z głowy

Przebieracz będzie przebierał
Bo jak nie skończy nie zaśnie
A na następne spotkanie
Niech nowy szampan trzaśnie

        Nysa, 24.03.2024

Czas jest cenny. Tym bardziej poświęcony komuś, czy jakimś wzniosłym wydarzeniom. Ten spędzony w Nysie taki był, za co dziękujemy sobie nawzajem, a przede wszystkim organizatorom czwartej edycji Warsztatów Literackich - Edwardowi i Czesławie  Przebieracz  z Lublińca. Dziękujemy i czekamy na piątą edycję.WARSZTATY  LITERACKIE 2024 

21 marca (czwartek) - 24 marca (niedziela) 2024

Nysa, woj. opolskie

Polecamy do obejrzenia krótki materiał filmowy o Nysie:
https://www.youtube.com/watch?v=cFKugK38gcs

     W Nysie - mieście baroku, nazywanym polskim Rzymem, zajmiemy się zawiłościami pisowni polskiej, ponadto każdy uczestnik będzie mógł zaprezentować „kuchnię” swego pisania, czyli opowiedzieć o swym warsztacie literackim, wziąć udział w licznych konkurach, m.in. Mistrz ortografii polskiej (główna nagroda: Słownik etymologiczny języka polskiego, autor Aleksander Brückner), Konkursie Jednego Wiersza (wiersz nigdzie nie publikowany, tematyka dowolna; główna nagroda: zestaw 3 tomów Dzieje sztuki w zarysie, autor Mieczysław Porębski). Konkurs Jednego Wiersza odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego
Podczas spaceru po Nysie (z konkursem!) zobaczymy m.in. fontannę Trytona z 1701 r.:


przepiękny rynek:
                      

                                            
Piękna studnia z 1686 r.

Spotykają się z nami Pradziad, Rozbójnik Rumcajs, Liczyrzepa, Grajek, Krasnal z Gór, Mnich, czy św. Jakub.

Uwaga! Kto jest chętny, może ofiarować książki (własnego autorstwa, lub cudzego) do zbiorów bibliotek: w ośrodku, plenerowej i miejskiej.

Odwiedzimy bogate w zbiory miejscowe muzeum, w którym przewodnik opowie nam o bogatych zbiorach malarstwa, rzeźby i grafiki (na szczególną uwagę zasługuje galeria malarstwa europejskiego od XV do XIX wieku, obszerną kolekcję stanowi rzemiosło artystyczne w postaci mebli, wyrobów z cyny, szkła, porcelany, fajansu i kamionki, a także kowalstwo, militaria oraz rękopisy i starodruki): 
 a 
aj   Uczestniczyć będziemy w zajęciach literackich, zabawachkonkursach, dyskusjachprezentacjach. Dla chętnych w kaplicy Słowo Boże danego dnia i modlitwy przed snem.   
W                      W planach warsztatów mamy naprawdę wiele niespodzianek dla Was!

W niedzielę zapraszamy do urokliwego kościoła pw. św. Piotra i Pawła na Mszę św. za uczestników warsztatów

Wśród uczestników wylosowana będzie nagroda główna8 tomowa Encyklopedia Powszechna.

Koszt udziału 790 zł

wpłata na konto Wydawnictwa:

Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
ul. Kołłątaja 1
 42-700 Lubliniec
nr konta (uwaga! zmiana nr konta od 4 IX 2023),
45160014621734103930000001, tytułem: Warsztaty

w terminie do 8 marca (piątek) 2024.

Tutaj zamieszkamy:

Lista uczestników warsztatów:

1-2. Czesława i Edward Przebieracz – Lubliniec

3. Róża Bargiel – Lubliniec

4. Aneta Przybyłek – Bartoszyce

5. Joanna Markocka  – Kielce

6. Andrzej Wróblewski – Warszawa

7. Bogumił Wtorkiewicz – Kielce

8. Liliana Wencel  Ochodze, woj. opolskie

9. Maria Dziuk – Kochanowice

10. Bernadeta Krawiec – Oświęcim

11-12. Lucyna i Wacław Morawscy  Pisarzowice

13. Maria Dąbek – Myślachowice

14. Piotr Nowak – Bogoria

15. Aleksander Ciochoń – KatowiceWARSZTATY LITERACKIE 2023

Taki mieliśmy program warsztatów:

Czwartek 25 V 2023

16:00 – W sali kominkowej: po modlitwie do Ducha Św. red. E Przebieracz – przywitanie J, poprzednie warsztaty,  plan Warsztatów, ogłoszenia literackie

POZNAJEMY SIĘ – każdy uczestnik powie coś o sobie, plus piszący zaprezentują na powitanie wiersz, fraszkę czy fragment prozy – tematyka dowolna, choć bardzo mile widziana o miłości…

18:00 Kolacja

18:45 Aleksander Ciochoń  Literackie warsztaty 60-letniego taty – promocja pokłosia warsztatów AD 2022. Pięknie wydaną książkę będzie można zakupić przez cały czas trwania warsztatów w promocyjnej cenie 20 zł.

19:45 Mirosław Górecki  Mój biogram poetycko-muzyczny. Tomiki Mirka, jak też płytkę, będzie można zakupić przez cały czas trwania warsztatów w promocyjnej cenie 20 zł.

21:00 Apel Jasnogórski  za uczestników Warsztatów,  po:

          Byś ze swego wiersza był rad – Mirka kilka porad:

 Jak napisać dobry wiersz? Czego unikać podczas pisania, a na co zwracać uwagę?  Jak u Ciebie rodzi się wiersz? Czy lepiej pisać wiersze rymowane, czy tzw. wolne, białe? Czy lepiej pisać z interpunkcją czy bez? Twoje źródła natchnienia. Jak się pisze muzykę do wiersza? Co sądzisz o tzw. poezji śpiewanej? – i inne nasze pytania „warsztatowe” do Mirka.

          M. Górecki Mój wiersz-modlitwa na dobranoc.

Piątek 26 V 2023 – Dzień Matki

8:00 – Śniadanie

8:45 – Wyjście na zamek –  zabrać ze sobą wiersz na KJW (wiersz niepublikowany, tematyka dowolna): nagroda główna: 7 tomików M. Góreckiego plus płytka (oraz II, III nagroda i 4 wyróżnienia); jury: M. Górecki, red. E. Przebieracz

9:00 – Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych (ok. 1,5 h)

            po: wspólne zdjęcie przed zamkiem,  a następnie KJW, po:  czas wolny do obiadu

13:00 Obiad

14:00 Jestem poetą Mirosławem Góreckim – uzupełnianka nowego wiersza Mirka (30 min.), po:

           Na rozgrzewkę: zagadka, po:

           Konkurs anagramowy: dla zwycięzcy bukiet lodowy (jutro podczas spaceru)

15:00 Koronka za zmarłych z naszych rodzin, szczególnie za zmarłe mamy, po: Pełne boleści rozmowy na temat piosenek treści – dyskusja uczestników 

16:00 – Konkurs „Jaka to melodia?”, konkurs ze znajomości polskich szlagierów.  Zwycięzca otrzymuje gadżet muzyczny, dyplom i płytkę Mirka, II i III miejsce: dyplomy.

17:15 Muzyka w życiu i twórczości uczestników warsztatów – wypowiedzi, prezentacje utworów.

18:00 Kolacja

19:30 Koncert barda miłości z okazji Dnia Matki – koncert na Zamku, otwarty dla mieszkańców Szydłowca

Na dobranoc: 21:30 „Nie ma jak u mamy”  - nasze teksty literackie w temacie „matka” – po: modlitwa do Matki Maryi „Pod Twoja obronę”  za nasze żyjące  mamy.

Sobota 27 V 2023

8:00 – Śniadanie

8:50 Wychodzimy:  Spacer po Szydłowcu – w trakcie m.in.: wejście na wieżę ratusza, „Szydłowiecki  konkurs literacki” (I, II i III nagroda + publikacje nagrodzonych prac w miejscowej prasie), mural  Władysław Malecki „Sejm bociani”… 

13:00 Obiad

14:00 Lekcja lektora – spotkanie z lektorem Cezarym Papajem

15:15 Rozstrzygniecie KJW – analiza wszystkich prezentowanych  wierszy przez M. Góreckiego, wręczenie dyplomów i nagród, laureaci czytają swe wiersze

16:15 Różne oblicza miłości. Miłość w: mitologii, w Biblii, w malarstwie: Gustaw Klimt „Pocałunek” , po: czas wolny do ogniska

18:00 Ognisko = kolacja (wspólne śpiewy)

20:15 Zasady pisowni wielkimi i małymi literami

21:00 Zabawa literacka, po: Mirek losuje nagrodę główną 3 tomy apokryfów Nowego Testamentu;  po: humoreska Andrzeja Wróblewskiego „Emeryt i karaoke” , po: modlitwa wierszem.

Niedziela 28 V 2023

8:00 – Śniadanie

8:50 – Na dzień dobry  humoreska Andrzeja Wróblewskiego „Emeryt i  nauka gry”. Wręczenie dyplomów za udział oraz dyplomów  i nagród  konkursowych, zaproszenie na biesiadę do Zaniemyśla i rekolekcje do Krakowa.

9:50 Wyjście na Mszę świętą do kościoła św. Zygmunta

10:30 Msza św. za uczestników Warsztatów, po:

       Mój majowy kwiat literacki dla Maryi – prezentacja naszych tekstów maryjnych przy grocie Maryi.

13:00 Obiad – modlitwa na pożegnanie L

Laureaci Konkursu Jednego Wiersza

I nagroda 
ANETA PRZYBYŁEK

Maryjo

 

Matko

Wszystkich ludzi

I nasza Polko

W Częstochowie

Wołamy do Ciebie

W smutkach częściej

W radościach jakby

Tylko w połowie

 

A Ty patrzysz i słuchasz

Oblicze Twoje bólem przejęte

I te dwie kreski na policzku

Jakby łez drogi wycięte

 

Tak wielu z nas już nie ma matek

Tych ziemskich które można przytulić

Tak wielu zamiast ciepła w domu

Chłód z brudnych zbiera ulic

 

Ty wiesz o wszystkich

Każdego znasz

I jedną Matki

Chcesz mieć twarz

 

Tę która

Jasnej broni Częstochowy

I w Ostrej świeci Bramie

 

Coraz więcej nam Ciebie

Bo każdy chce mieć

Równie blisko

Ciepłą serdeczną

Z nieba Mamę


                                Aneta Przybyłek, 26.05.2021


II nagroda

ANDRZEJ WRÓBLEWSKI 

za wiersz  Twarze matek

III nagroda

HENRYKA SWORNÓG

za wiersz Myśli drewniane

Wyróżnienia

JACEK SUCHOWICZ

za wiersz przeszłość

STANISŁAWA OSSOWSKA

za wiersz Koncert


W Szydłowieckim konkursie literackim, który polegał na opisaniu dziejów, stojącej na szydłowieckim rynku, na pręgierzu, tajemniczej Zośki, przyznano 3 nagrody:

I nagroda
Andrzej Wróblewski 
za wiersz 
Złośliwa Zośka

Żyła w Szydłowcu Zośka złośliwa,
Która wciąż wszystkim dawała w kość,
Psotna, niezgodna, chmurna, kłótliwa,
W sercu rodziła zawiść i złość.

Wierciła w brzuchu każdemu dziurę,
Z błahej przyczyny wszczynała spór,
Zmieniała miłe chwile w ponure
I niezależnie od roku pór.

Każdy jej bliski stawał się wrogiem,
Zrazić umiała, jak mało kto,
Wtedy wybuchał w niej szału ogień,
Pragnęła wszystkich zepchnąć na dno.

Każdy miał dosyć Zośki-złośnicy,
Co zakłócała niejeden sen,
Zebrali wszyscy się w okolicy,
Aby za sobą mieć problem ten.

Udało im się szybko uradzić,
Żeby jej jedną wymierzyć z kar,
I Zośkę zaraz na pręgierz wsadzić,
Należy jej się to ze wszech miar.

Jest przy okrągłej Zośka barierze,
Z tej wysokości nie może zejść,
Wznoszą się ludzkie do góry ręce
I zaciskają w odwecie pięść.

Rzucają w Zośkę pomidorami,
Jabłka i śliwki lądują tam,
Gdzie ona broni się przed rzutami,
Ubranie staje się pełne plam.

Gdy Zocha przeszła już do zaświatów,
Chciano potomnym przestrogę dać,
By z niej przypadkiem nie brać przykładu
I całe życie w dobroci trwać.

Na szydłowieckim rynku dziś stoi,
Pręgierz, a na nim figurka tkwi,
Posążek Zośki – krnąbrnej dziewoi,
Jak ostrzeżenie z minionych dni.

                              28.05.2023 r.


II nagroda

Aneta Przybyłek

za wiersz 

Szydłowiecka Zośka


III nagroda

Aleksander Ciochoń

za opowiadanie

Historia jednej Zośki

i fraszkę

Wianek na cześć szydłowianek


Autorzy nagrodzonych prac otrzymują dyplomy.
Prace ponadto zostają wysłane do szydłowieckich mediów celem ich publikacji.


konkursie ze znajomości polskich szlagierów pt. "Jaka to melodia?" 
najlepszy okazał się Andrzej Wróblewski, który z 30 melodii odgadł aż 28.


II miejsce:  Aneta Przybyłek

III miejsce: Marek Swornóg

Powspominajmy nieco...
Zdjęcia Joanna Markocka:


WARSZTATY LITERACKIE 2023

Warsztaty poetycko-muzyczne   

Mirosław Górecki; 

25 V (czwartek) - 28 V (niedziela)

Szydłowiec, woj. mazowieckie

Tutaj zamieszkamy:

Wśród naszych atrakcji w Szydłowcu:

Gotycko-renesansowy zamek wybudowany w latach 1470–1480.

W arystokratycznych komnatach zamku mieszczą się ekspozycje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Muzealia z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych wzbogaciły scenografię ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana. W filmie uwiecznione zostały bębny, cymbały, skrzypce i flety z szydłowieckich zbiorów. Bohun, śpiewając tęskną pieśń Helenie, akompaniował sobie na pięknej lutni z tego Muzeum!

Zwiedzimy zamek z przewodnikiem, m.in. zobaczymy wystawy„Instrumenty – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”.


Kościół farny pw. św. Zygmunta z 1401 r.

W kościele znajduje się wiele oryginalnych zabytków m.in. płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego oraz pomnik nagrobny Mikołaja Radziwiłła i jego żony Marii, w kształcie śpiącej Ariadny. Kościół posiada również XIX-wieczne organy.

Ratusz – zlokalizowany w centrum miasta, zgodnie z tradycjami średniowiecznymi, w RynkuBudowla ta powstała w latach 1602–1629 i należy do najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce.

Pomnik Tadeusza Kościuszki – najstarszy, zachowany w pierwotnym miejscu posąg w Szydłowcu. Znajduje się po południowej części Rynku Wielkiego. Pomnik został wzniesiony w 1921 r. 

Pręgierz – znajduje się przed gmachem ratusza. Jest to późnorenesansowa kolumna wykonana z piaskowca szydłowieckiego, na głowicy której umieszczono w XIX wieku kulę. Zdobią go maszkarony z metalowymi uchwytami.

W czasie warsztatów odwiedzimy także pracownię malarską, poznamy życie i twórczość zmarłego w Szydłowcu artysty malarza Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900),

Mural Władysława Maleckiego w Szydłowcu

będziemy uczestniczyć: w koncercie barda miłości Mirosława Góreckiego

promocji książki z warsztatów literackich w Kielcach 2022 (autor Aleksander Ciochoń)Konkursie Jednego Wiersza (wiersz nigdzie nie publikowany, tematyka dowolna; główna nagroda: zestaw 7 tomików Mirosława Góreckiego + płytka CD), w atrakcyjnych zajęciach literackich indywidualnych i grupowych, w zabawach np. Jaka to melodia?konkursach np. wiersz do melodii, dyskusjach np. Pełne boleści rozmowy na temat piosenek treści, prezentacjach, np. Muzyka w życiu i twórczości uczestników.   

W sobotę czeka nas wspólny spacer po Szydłowcu (podczas spaceru: szydłowiecki konkurs literacki), potem odwiedzi nas lektor Cezary Papaj i zaprosi na lekcję lektora

W niedzielę Msza św. za uczestników Warsztatów.

Wśród uczestników weekendu wylosowana będzie nagroda główna: 3 tomy "Apokryfy Nowego Testamentu".

Będzie nie tylko poetycko, muzycznie, będzie ślicznie :)

25 maj (czwartek) - 28 maj (niedziela)  Szydłowiec, woj. mazowieckie  

Koszt udziału - 770 zł

wpłata na konto Wydawnictwa:

Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
ul. Kołłątaja 1
 42-700 Lubliniec
nr konta 12 2030 0045 1110 0000 0295 8680, tytułem: Warsztaty

w terminie do 30 kwietnia 2023

Lista uczestników:

1-2. red. EDWARD i CZESŁAWA PRZEBIERACZ - Lubliniec

3. MIROSŁAW GÓRECKI - Knurów

4. HENRYKA STĘPIEŃ - Radomsko

5. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI - Warszawa

6. JOANNA MARKOCKA - Kielce

7. RÓŻA BARGIEL - Lubliniec 

8.  ALEKSANDER CIOCHOŃ - Katowice

9-10. HENRYKA i MAREK SWORNÓG - Wadowice

11. BOGUMIŁ WTORKIEWICZ - Kielce

12. ANETA PRZYBYŁEK - Bartoszyce

13. PIOTR NOWAK - Bogoria

14. STANISŁAWA OSSOWSKA - Nadarzyn

15. JACEK SUCHOWICZ - Grodzisk Mazowiecki WARSZTATY LITERACKIE 2022

Drugie warsztaty literackie odbędą się w Kielcach w dniach od 17 (czwartek) do 20 (niedziela) marca 2022. Z okazji swych 60. urodzin warsztaty poprowadzi red. Edward Przebieracz.

Koszt udziału - indywidualnie: 660 zł, rodzinnie (co najmniej 2 osoby): po 630 zł, wpłata na konto Wydawnictwa:
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
ul. Kołłątaja 1
 42-700 Lubliniec
nr konta 12 2030 0045 1110 0000 0295 8680, tytułem: Warsztaty
w terminie do 4 marca 2022.

Ponieważ liczba miejsc w ośrodku jest ograniczona, ponadto obiekt będziemy mieć do wyłącznej dyspozycji (nie będzie osób trzecich), decyduje kolejność wpłaty.

W cenie: zakwaterowanie (nocleg, 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad, kolacja). Spotkamy się w dwugwiazdkowym hotelu zlokalizowanym w centrum Kielc, w którym to obiekcie pokoje wyposażone są w TV, internet, łazienkę z prysznicem. Małżeństwa mają zagwarantowany osobny pokój. W programie: sprawy wydawnicze, m.in. przygotowanie własnej książki do wydania, co wpływa na koszt wydania, wieczorek autorski, promocja książki; sprawy poetyckie-warsztatowe: Czym jest poezja? Źródła natchnienia poetyckiego. „Technologia” powstania wiersza. Czy lepszy jest wiersz rymowany czy wolny?  Czy lepiej pisać z interpunkcją czy bez niej? Jak napisać dobry wiersz, czego unikać podczas pisania? Czy warto publikować w internecie?  Omówimy niektóre pojęcia ze "Słownika terminów literackich".
Promocja tomiku Edwarda Przebieracz „Moja mała wiara”. Spotkanie z Kacperkiem Adachem i Jego Rodziną (Kacperek wylosuje osobę, której jubilat wręczy główną nagrodę warsztatów: akwafortę Ewy Kutylak „Sen św. Jerzego”, 2006). Prezenty od Edwarda: urodzinowy tort oraz tomik wierszy. Prezenty dla Edwarda, muzyczne: Mirosław  Górecki (możliwość zakupu  nowego tomiku i płyty Mirka) oraz Marianna i Wacław Godlewscy, satyryczny: "Kapelusze mają dusze" - Bogumił Wtorkiewicz, prezenty poetyckie z tomiku Edwarda (m.in. Maria Dziuk, Bernadeta Krawiec, Aleksander Ciochoń, Andrzej Wróblewski). Konkurs Jednego Wiersza (tematyka dowolna, wiersz niepublikowany), pierwszy raz oceniany będzie w 2 kategoriach: literackiej oraz recytatorskiej, jury: red. Edward Przebieracz i lektor Cezary Papaj. Spotkanie z lektorem - Cezary Papaj: O pracy lektora, Czytanie to nie to samo co nagranie czyli czym się różni praca z mikrofonem od normalnego czytania, Warsztat nagraniowy - niespodzianka. Czas prezentacji własnej twórczości  literackiej przez uczestników warsztatów. Możliwość prezentacji Waszych książek, jak również ich ewentualnej sprzedaży. Dyskusja uczestników: Mój ulubiony literat, ulubione dzieło literackie. Epigram dla Edwarda, czyli  Zabawa słowem – krótkie formy literackie - konkurs! Jestem krytykiem literackim – analiza wiersza, moje wszelkie uwagi. Wspólne oglądanie Wielkopostnych medytacji jazzowych (z poezją m.in. Norwida, Staffa, ks. Pasierba). 
Zwiedzanie najstarszego kościoła w Kielcach św. Wojciecha z dziełami znanego malarza Jana Styki.
Zwiedzanie Muzeum im. Stefana Żeromskiego. Msza święta w Bazylice kieleckiej. 
Codziennie przed snem: wspólnotowa modlitwa.
Nagrody i dyplomy za KJW, za konkurs krótkiej formy, a także dyplomów za udział w warsztatach.

Z warsztatów - podobnie jak z Jeleśni 2019 - opracowane zostanie pokłosie książkowe, bogate w treść i kolorowe zdjęcia :) Opracowaniem książki zajmie się Aleksander Ciochoń, zdjęciami Joanna Markocka. Jak zwykle liczymy także na piękny artykuł i zdjęcia na portalu "Gwiazdka Cieszyńska" duetu Urszula i Andrzej Omylińscy.

Warsztaty odbędą się z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów związanych z koronawirusem. 

Szczegółowy program warsztatów, informacje dotyczące ośrodka i zakwaterowania, informacje uzupełniające prześlemy natychmiast po otrzymaniu wpłaty. 

                                 Prezentujemy kilka fotek z miejsca naszego zakwaterowania:

Lista uczestników warsztatów, Kielce 2022:

1. Red. EDWARD PRZEBIERACZ - Lubliniec
2. CZESŁAWA PRZEBIERACZ - Lubliniec
3. RÓŻA BARGIEL - Lubliniec
4. LILIANA WENCEL - Ochodze 
5. JOANNA MARKOCKA - Kielce
6. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI - Warszawa
7. BOGUMIŁ WTORKIEWICZ - Kielce  
8. BERNADETA KRAWIEC - Oświęcim
9. MIROSŁAW GÓRECKI - Knurów
10. ALEKSANDER CIOCHOŃ - Katowice
11-12. URSZULA i ANDRZEJ OMYLIŃSCY - Bielsko-Biała
13-14. MARIA i JERZY DZIUK - Kochanowice k. Lublińca
15-16. MARIANNA CZECH-GODLEWSKA i WACŁAW GODLEWSKI - Warszawa
17. WANDA KOŚMIDER-CHATYS - Skroniów k. Jędrzejowa 
18. JACEK SUCHOWICZ - Grodzisk Mazowiecki
19-20. HENRYKA i MAREK SWORNÓG - Wadowice
21. GABRIELA WERONIKA PRZYSTUPA - Kolonia Tarło k. Niedźwiady
22-23. DOBROSŁAWA i CZESŁAW DUMKA - Pabianice
24. ANETA PRZYBYŁEK - Bartoszyce
25. PIOTR M. NOWAK - Bogoria 

KOMPLET ZGŁOSZEŃ!    LISTA ZAMKNIĘTA!

Tygodnik "Niedziela" o warsztatach w Jeleśni

Tygodnik katolicki "Niedziela" nr 46 z 17 XI 2019,  w dodatku regionalnym "Niedziela na Podbeskidziu", str. VII, zamieścił artykuł Moniki Jaworskiej pt. "Poetycko na jesień", w którym informuje czytelników o warsztatach literackich Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Jeleśni. Obok artykułu słynne już zdjęcie :) przy fontannie.


Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, działające w Lublińcu, zorganizowało dla swoich współpracowników i sympatyków warsztaty literackie. Odbyły się one w dniach od 3 do 6 października 2019 w Ośrodku Religijno – Kulturalnym, w tzw. Zabytkowej Starej Plebanii w Jeleśni koło Żywca. Udział w nich wzięli poeci, pisarze, malarze, którzy zjechali tu z różnych stron Polski, m.in. z Katowic, Lublińca, Chełma Lubelskiego, Strzelec Opolskich, Bielska-Białej, Grodziska Mazowieckiego, Knurowa, Warszawy i Gliwic.
Warsztaty poprowadził Rafał Jaworski z Tychów, doświadczony literat, laureat ponad 100 ogólnopolskich konkursów poetyckich, a także twórca w dziedzinie eseju i prozy. W swoim dorobku ma 7 tomów poetyckich i liczne eseje oraz teksty, zamieszczone w prasie literackiej polskiej i zagranicznej. Tworzy on ikony i obrazy sakralne, eksponowane na 35 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych. Z jego bogatym dorobkiem i wiedzą literacką uczestnicy warsztatów zapoznawali się podczas czterodniowego szkolenia.
W każdym z nich zaprezentowano inny rodzaj twórczości. Był więc dzień eseistyki, wiersza, recenzji oraz ikon. Podczas zajęć, wiedza teoretyczna, dokumentowana była przykładami z twórczości prowadzącego, z jego bogatego artystycznego doświadczenia. Toteż wyniki warsztatów były efektywne. Uczestnicy mieli również okazję podziwiać wystawione przez artystę ikony oraz poznać poziomy znaczeń i sposoby ich tworzenia. Brzmią jeszcze w uszach poetyckie słowa i rozważania uznawanego literata. Na długo pozostaną w naszej pamięci i sercach. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy tomik jego wierszy zatytułowany „Głębia interpretacji” wraz z jego autobiografią.
W programie spotkania przewidziano również prezentacje własnych utworów każdego z uczestników w ramach „Nocy Bibliotek” - imprezy organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Jeleśni. Swoje wiersze zaprezentowali poeci: Edward Przebieracz – organizator warsztatów w Jeleśni, Dorota Czerniakiewicz, Andrzej Wróblewski, Tomasz Brodzki, Grażyna Nowak, Jacek Suchowicz, Urszula Omylińska, Rafał Jaworski, Aleksander Ciochoń. Wydarzenie zostało wzbogacone przez barda, Mirosława Góreckiego, który swoje wiersze zaśpiewał z wyśmienitą oprawą muzyczną, grając na gitarze.
Na zakończenie jedna ze słuchaczek wydarzenia w bibliotece – pani Ludmiła, podzieliła się swoją refleksją stwierdzając: „Zaprezentowano nam wiersze, w których było o tęsknocie,  nostalgii,  nadziei. O tym wszystkim, czym żyjemy, co nas dotyczy. Jeden z autorów mówił, że jest źródłem ciepła, i to dobrze.  Ładnie państwo przedstawiali swoje małe Ojczyzny. Widoczna w nich była miłość do zakątków, z których się autor wywodzi, gdzie  mieszka, gdzie się urodził i przywiązanie do ziemi ojczystej, co jest bardzo istotne dla każdego. Dowiedzieliśmy się  też wiele o przemijaniu i innych wartościach, które są ważne dla każdego i świadczą o jego człowieczeństwie. Bardzo miło  słuchało się  tych wierszy i  za nie dziękuję”. 
Podczas imprezy w bibliotece przygotowano ciekawą zabawę związaną z twórczością Marka Hłaski, nawiązując do 85. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci tego literata. Postarano się także o przysmaki kuchni myśliwskiej. Świece, piękne słowa, muzyka wytworzyły milą atmosferę,  integrację artystyczną, ciekawość poznania nieznanych twórców, oraz wywołały uznanie dla wkładu pracy realizatorów. Wyjątkową atrakcją, jaką organizator przewidział w programie, był Konkurs Jednego Wiersza.
Miejsce jego przebiegu zaskoczyło  uczestników. Przewidziano je w centrum Jeleśni, przy barwnej i tryskającej fontannie. Przechodnie swobodnie przysłuchiwali się deklamacjom wierszy. Po ich ocenie przez Rafała Jaworskiego i Edwarda Przebieracza – czuwającego nad całością organizowanego wydarzenia- wyłoniono laureatów. Pierwsze miejsce przyznano Jackowi Suchowiczowi za wiersz „Bóg Ciebie i tak kocha”. Kolejne miejsca zajęli: Grażyna Nowak oraz Tomasz Brodzki. Nagrodzeni poeci otrzymali dyplomy oraz publikacje Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła.
To były piękne dni. Mieszkaliśmy w dwustuletnich pomieszczeniach „Zabytkowej Starej Plebanii”, wspaniale odnowionej i wyposażonej, o niepowtarzalnym klimacie. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w pobliskim barokowym kościele pw. św. Wojciecha. Sprawowana była ona w intencji uczestników warsztatów literackich, zamówiona przez Wydawnictwo Św. Macieja Apostoła, aby przez swą twórczość służyli bliźnim i wielbili Boga.
Była też okazja pospacerowania  po Jeleśni, atrakcyjnej wsi, położonej nad rzeką Koszarawą w pobliżu Pilska oraz Babiej Góry, a także zajrzeć do słynnej Starej Karczmy.
O warsztatach wypowiedziała się jedna z uczestniczek -  Dorota Czerniakiewicz: „Nie spodziewałam się, że będą takie wyjątkowe, że będę na takich przyjacielskich i profesjonalnych zajęciach. Miejsce wybrane piękne, zabytkowe. Wiele  zyskałam z dziedziny powstawania ikon. Byłam głównie nastawiona na głębsze ich poznanie i to mnie skusiło do przyjazdu. Poznałam wiele nowym metod, pojęć, które były mi obce. Wszystko skrzętnie odnotowałam. Będę próbować stosować je w praktyce,  mam nadzieję, że z dobrym skutkiem”. Z podobnym odczuciem  kończył warsztaty w Jeleśni Aleksander Ciochoń: „Jestem zadowolony, cztery dni przebywałem pośród przyjaciół. Dowartościowałem się radami pana Rafała Jaworskiego. Wiele się dowiedziałem. Wiedza ta będzie  wykorzystania w mojej twórczości. Zawsze trzeba poszukiwać czegoś nowego i starać się rozwijać”.
Dziękując organizatorowi i wykładowcy, za ich wielka troskę o korzystny i ciekawy przebieg spotkania,  jego uczestnicy,  z pełnym uznaniem i podziwem  wyrażali się o ich staraniach. Podkreślali wkład pracy w przygotowanie warsztatów, wybór atrakcyjnego miejsca i kompetentnego prelegenta. Zadowoleni, umówili się już na kolejne spotkanie warsztatowe w przyszłym roku, które to zajęcia poprowadzi bard miłości - Mirosław Górecki. 
 Więcej zdjęć z warsztatów w Jeleśni można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy  


 
 

 
WARSZTATY  LITERACKIE


Gościem specjalnym warsztatów literackich 2019 będzie RAFAŁ JAWORSKI.
Ten literat i artysta podczas warsztatów literackich, które odbędą się w dniach
3 (czwartek) - 6 (niedziela) października 2019, przekaże uczestnikom swą wiedzę podczas
 
Dnia eseistyki:
Geneza gatunku literackiego – czym cechuje się esej. 
Wygenerowanie tematu, który fascynuje samego piszącego i winien zainteresować potencjalnego czytelnika.
Praca nad tekstem. Techniczne walory elektroniki
(Word).
Praca nad tekstem w czasie. Kolejne weryfikacje w czasie dojrzewania.
Esej jako wskazywanie intelektualnych dróg do prawdy, ścieżek własnych poszukiwań.
Dnia wiersza:
Określenie czym jest poezja i co w człowieku „robi”.
Rodzaje „technologii” powstania wiersza.
Prezentacja procesu pracy nad tekstem w formie własnego wiersza.
„Technologia” empatii, „wczytanie się w osobę i w jej dzieło.
Intymność, czy konwencja roli i maski?
Od szczegółu do ogółu, czy od razu do rekapitulacji?
Kondensacja treści – minimum słów maksimum treści, czy swobodna fraza epicka? Zalety i wady.
Ironia.
Dnia recenzji:
Specyfika recenzji i jej ukierunkowanie, o czym (moim zdaniem) warto pisać, co lepiej przemilczeć.
Potrzeba dogłębnej osobowej empatii, ale i rozeznania w kontekstach literackich, wyznaniowych, środowiskowych i społecznych, i nawet politycznych. Co nie znaczy wpisywanie się w rolę agitatora.
Uczciwość recenzenta, który nie chce na tle omawianej twórczości rozgrywać swoich uprzedzeń i zauroczeń.
Przykłady moich recenzji, które powstawały z różnych przyczyn.
Dnia ikony:
Zarys historii ikonografii.
Moja droga do „malowania” ikon.
Poziomy znaczeń (na postawie wytworów własnych).
Jak „opornego los ciągnie”, czyli podsumowanie.


Warsztaty odbędą się w Jeleśni (powiat Żywiec, woj. śląskie). 
Koszt udziału - indywidualnie: 390 zł, rodzinnie (co najmniej 2 osoby): po 360 zł

które prosimy wpłacić na konto Wydawnictwa:
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
ul. Kołłątaja 1
 42-700 Lubliniec
nr konta 12 2030 0045 1110 0000 0295 8680, tytułem: warsztaty.
W cenie: zakwaterowanie (nocleg, 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad, kolacja) oraz wykłady w obiekcie posiadającym zabytkowy XIX wieczny charakter. Pokoje z łazienkami, aneksy kuchenne, miejsce relaksu z TV i wyjściem na taras, parking. W pobliżu rynek, kościół, zabytkowa karczma. Małżeństwa mają zagwarantowany osobny pokój. W programie, oprócz wykładów pana Rafała: prezentacje poetycko-muzyczne (mini-koncert barda miłości Mirosława Góreckiego) w ramach Nocy Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej (dla każdego smakołyk z kuchni myśliwskiej); niedzielna Msza św. za uczestników warsztatów (czytania mszalne: uczestnicy warsztatów); Konkurs Jednego Wiersza (wiersz o tematyce dowolnej, niepublikowany, tekst wydrukowany);. W prezencie dla każdego uczestnika warsztatów: tomik R. Jaworskiego "Głębia interpunkcji", książka od Wydawnictwa, dyplom za udział, losowanie głównej nagrody: bezpłatnego pobytu na przyszłorocznych warsztatach literackich. Podczas warsztatów Pan Rafał zaprezentuje kilka prac, które będą do ewentualnego nabycia.   
Zgłoszenia: do piątku wieczór 20 IX 2019.


       Lista uczestników warsztatów:

1. RAFAŁ JAWORSKI - Tychy 
2. EDWARD PRZEBIERACZLubliniec
3. RÓŻA BARGIEL – Lubliniec
4-5. URSZULA i ANDRZEJ OMYLIŃSCY – Bielsko-Biała
6. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI – Warszawa
7. MIROSŁAW GÓRECKI Knurów
8. JACEK SUCHOWICZ Grodzisk Mazowiecki
9. ALEKSANDER CIOCHOŃ Katowice
10. DOROTA CZERNIAKIEWICZ Chełm
11. TOMASZ BRODZKI  Gliwice
12. GRAŻYNA NOWAK Strzelce Opolskie

Zapraszamy na stronę internetową Rafała Jaworskiego:
 http://ikony.tychy.pl/


Warsztaty literackie

Wsłuchując się w propozycje działalności Wydawnictwa św. Macieja Apostoła wysunięte przez jego współpracowników, by oprócz biesiad literackich - o luźniejszym i rodzinnym charakterze  i rekolekcji - mających wymiar stricte religijny, spotykać się w celu ulepszenia, poprawienia własnego warsztatu literackiego, proponujemy takie coroczne spotkania od czwartkowego popołudnia do niedzieli. Pierwsze warsztaty odbędą w październiku 2019. 
Szczegóły podamy na tej stronie i wyślemy e-mailem do zainteresowanych literatów. 

red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 4 VII 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz