Zapraszamy na IX Biesiadę literacką AD 2025!
W cenie zakwaterowanie (małżeństwa mają zagwarantowany osobny pokój), 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), dostęp do Internetu, dyplomy konkursowe, dyplomy za udział w biesiadzie, nagrody książkowe, albumowe. Wśród uczestników biesiady wylosowana zostanie nagroda główna: Małgorzata Caprari Kuchnia polska na każdy dzień roku (12 tomów):
Ponadto w planie imprezy: Konkurs Jednego Wiersza (I nagroda + nagranie wiersza przez lektora Cezarego Papaja w pliku mp3), promocje książek, m.in. Zagrożenia duchowe, Żebraczka; zajęcia warsztatowe z literatury, zabawa słowem, prezentacje i dyskusje uczestników, duchowy i literacki (prozatorski i poetycki) patron biesiady, literackie prezentacje uczestników, kontynuujemy cykle: wielkie religie świata oraz problemy z wiarą; liczne konkursy z nagrodami (m.in. Mistrz limeryku), cykl Wieczorne wyświetlanie (filmy dokumentalne, fabularne), Msza św. za uczestników biesiady, zwiedzanie...
Jeszcze inne atrakcje zapewnione, program będziemy uzupełniać!
Każdy uczestnik biesiady otrzyma mailem szczegółowy program imprezy.
I po VIII Biesiadzie literackiej W Łebie jak w niebie
Po 7 latach przerwy biesiada literacka znów zagościła nad polskim Bałtykiem, tym razem w Łebie. Wyjątkowo skromne grono biesiadników, bo tylko 8 osób, nie mogło narzekać ani na pogodę, ani na ośrodek i serwowane w nim jedzenie, ani na program imprezy, ani na siebie nawzajem, ani na nic...
Biesiadę literacką w sobotę 18 maja rozpoczęła w kameralnej salce konferencyjnej Barbara Pawlak, zam. Myszków, która zaprezentowała swój wiersz, opiewający poprzednią biesiadę w Zaniemyślu.
Owoców ostatniej biesiady było zresztą prezentowanych więcej: książeczka Stanisławy Ossowskiej o romantycznym poecie Ryszardzie Berwińskim, utwór Jacka Suchowicza Ono, czytał Czarek Papaj (I miejsce w konkursie drabbli).
W stałym kąciku naszych imprez uczestnicy przedstawili się, a literaci prezentowali wiersz lub fragment prozy na powitanie.
Po kolacji biesiadnych wspomnień ciąg dalszy: Asia Markocka zaprezentowała własne zdjęcia z biesiady w Zaniemyślu 2023, a Andrzej Wróblewski przeczytał swoje przemyślenia z tygodniowego pobytu w miejscowości z Wyspą Edwarda.
Film autorstwa Wacława Morawskiego o biesiadzie w Zaniemyślu 2023 zakończył kącik wspomnieniowy, a Apel Jasnogórski za uczestników biesiady zakończył sobotę.
Niedziela 19 maja była bardzo pobożna, wszak była to Niedziela Zesłania Ducha Świętego, w której przeżywanie wprowadziła nas Raniero Cantalamessa OFMCap. swoją bogatą w treść książką Pieśń Ducha Świętego.
Po zwiedzeniu oryginalnej budowli kościoła św. Jakuba Apostoła,
przeszliśmy przez park im. Jana Pawła II, w którym wrażenie robi drewniana rzeźba św. Jakuba Apostoła,
pod pręgierz – miejsce, gdzie zaczynała się XVI-wieczna Łeba.
Po obiedzie porozmawialiśmy na temat Kim jest Duch Święty? a w kąciku Moja twórczość o Duchu Świętym – zaprezentowaliśmy własne materiały literackie w tym temacie.
Po Litanii do Ducha Świętego w intencji zmarłych z naszych rodzin, udaliśmy się do drugiego kościoła w Łebie, tym razem kościoła oo. oblatów pw. Wniebowzięcia NMP na Mszę św. w naszej intencji. Z powodu remontu kościoła Mszę św., a wcześniej nabożeństwo majowe, przeżyliśmy na zewnątrz, w warunkach polowych.
Po Mszy w domu parafialnym zaprezentowaliśmy Majowy wieczór Maryjny: wiersze (promocja tomiku Barbary Pawlak Sercem pisane) i pieśni Maryjne – wspólny śpiew.
Literatura i malarstwo – to był pierwszy biesiadny konkurs (w kategorii proza i kategorii poezja), a polegał on na literackim opisie dzieła Tratwa Meduzy francuskiego malarza Theodore Gericaulta.
Kącik modlitewny (prowadzenie Róża Bargiel), zakończył świąteczny dzień.
Poniedziałek 20 maja rozpoczęliśmy twórczo na plaży: najpierw nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu Literatura i malarstwo, a następnie rozegraliśmy Konkurs Jednego Wiersza, którego tematem było morze.
W konkursie Literatura i malarstwo najlepsza pracą w kategorii poezja był wiersz Andrzeja Wróblewskiego, a w kategorii proza opis Bogumiła Wtorkiewicza.
Wiersz Bogumiła Wtorkiewicza zwyciężył w Konkursie Jednego Wiersza, a jego autor jako nagrodę otrzymał 5 tomów dzieł tegorocznego jubilata (90. rocznica urodzin) Marka Hłaski.
Po odmówieniu w południe modlitwy Anioł Pański w dniu Matki Kościoła uczestniczyliśmy w programie Diabelskie zegary – prezentowaliśmy przywiezione ciekawe, dziwne, oryginalne materiały (książkę, artykuł, obraz, przedmiot…) związany z naszą katolicką wiarą.
Po Koronce do Miłosierdzia Bożego za zmarłych i żywych współpracowników Wydawnictwa św. Macieja Apostoła literackiego patrona biesiady przedstawiła Anna Strugalska. A był nim Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924) – angielski pisarz i publicysta polskiego pochodzenia.
Po kolacji słownie i muzycznie duchowego patrona biesiady: św. Eugeniusza de Mazenod (1782-1861), założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zaprezentowała Czesława Przebieracz.
Prezentacje patronów biesiady zakończył William Shakespeare (1564-1616), którego życie i twórczość przybliżył red. Edward Przebieracz.
Po wspólnej modlitwie w cyklu biesiadnym Wieczorne wyświetlanie obejrzeliśmy Al Pacino i Jeremiego Ironsa w ekranizacji sztuki Szekspira, czyli film fabularny pt. "Kupiec wenecki".
Wtorek 21 maja po śniadaniu udaliśmy się do miejscowej biblioteki na prelekcję pt. Lekcja biblioteczna na temat Łeby.
W domu parafialnym Misjonarzy Oblatów MN o. Joachim OMI zaprezentował nam sylwetkę i duchowość założyciela oblatów Eugeniusza de Mazenod.
Po obiedzie małymi busikami, tzw. melexami, spod ośrodka, w którym mieszkaliśmy, udaliśmy się na ruchome wydmy w Rąbce, gdzie na plaży spędziliśmy czas do kolacji. Do ośrodka wróciliśmy także tymi samymi pojazdami.
Po kolacji zajęliśmy się krótkim gatunkiem literackim, którym jest nowela, a które to rozważania uwieńczył konkurs na napisanie noweli. W konkursie tym pt. Mewa, najlepszą pracę napisała Anna Strugalska. Zwycięska praca zostanie opublikowana w książce-pokłosiu konkursu prozatorskiego im. Dostojewskiego.
Skoro omawiana była nowela, to na seansie Wieczorne wyświetlanie obejrzeliśmy polski film pt. "Latarnik", po którym do krainy snu łagodnie wprowadziły nas modlitwy zaproponowane przez Barbarę Pawlak.
Środa 22 maja
Spacer na wystawę interaktywną w Illuzeum, czyli muzeum iluzji, był pełen atrakcji. Po drodze zobaczyliśmy bowiem ławeczkę z pieskami (tzw. ławeczka psiary, czyli Danuty Hryniewicz),
i najstarszy dom w Łebie (301 lat).
Po obiedzie tematem ważnym były sekty, ich obecność w Polsce, sposób werbunku nowych członków, a po Koronce do Miłosierdzia Bożego za tegorocznych jubilatów, zwłaszcza za Joannę Markocką, bawiliśmy się słowem.
Kącik Maryjny miał miejsce również na naszej kameralnej salce konferencyjnej. Odpowiadaliśmy na pytanie: Za co kocham Maryję, nie tylko w miesiącu maju? by potem posłuchać pieśni maryjnych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", a na koniec sami zaśpiewaliśmy kilka znanych i popularnych pieśni ku czci Matki Bożej, wszak maj to miesiąc Jej poświęcony.
Po kolacji miały miejsce prezentacje naszej twórczości o nieskończoności, po których wysłuchaliśmy konferencji o. Bazylego Mosionka, karmelity z Czernej, na temat hinduizmu i reinkarnacji.
Dzień biesiadny zakończyła prezentacja multimedialna red. Edwarda Przebieracza pt. 3xE, czyli Edyta – Edward – edytorstwo.
Czwartek 23 maja Poranek zdominowała tematyka morska, najpierw zawarta w Słowniku obrazów i symboli biblijnych, a potem prezentowana w Pracowni Rękodzieła i Malarstwa.
Po przyjściu do kolorowego ośrodka AGA Joanna Markocka przeczytała artykuł red. Edwarda Przebieracza pt. Kryszna, jako że podczas tegorocznej biesiady poznawaliśmy oblicza hinduizmu. Wielki Słownik Malarzy, 4 tomy, w losowaniu nagrody głównej za udział w biesiadzie przypadł Annie Strugalskiej.
Po Koronce do Miłosierdzia Bożego o pokój w Ojczyźnie i na świecie, wyszliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na promocję książki Andrzeja Wróblewskiego o przygodach Cecyliusza U.
Masło maślane, czyli jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny, podane było tuż po kolacji :)
Po zakończeniu programu satyrycznego Bogumiła Wtorkiewicza pt. Krzywym okiem,
Piątek 24 maja Po śniadaniu było mocno poetycko, zaprezentowali się bowiem laureaci Konkursu Jednego Wiersza. Następnie miało miejsce wręczenie dyplomów za udział w biesiadzie oraz dyplomów i nagród z innych konkursów, m.in. na napisanie noweli.
Zwiedziliśmy kolejne muzeum w Łebie, tym razem motyli.
Po powrocie do AGI bawiliśmy się w skojarzenia, a po Koronce odmówionej w podziękowaniu za biesiadę, kontynuowaliśmy kącik humoru, opowiadając sobie tzw. kawały i różne śmieszne sytuacje z naszego życia.
Najważniejszym jednak wydarzeniem dnia był nasz rejs statkiem po Bałtyku.
Wieczorem obejrzeliśmy najpierw film dokumentalny na temat hinduizmu, a następnie świetny film indyjski pt. "Rikszarz". Dzień zakończyła modlitwa w ciszy, prowadzona przez Annę Strugalską.
Sobota 25 maja Plany i zamierzenia Wydawnictwa św. Macieja Apostoła zaprezentował red. Edward Przebieracz. Najważniejsza informacja: biesiady będą! Nawet dla 8 osób warto je organizować, bo nawet w tak małym gronie przeżyć można wspaniale tydzień i być jedną rodziną. Dziękuję 8 wspaniałych, która była na biesiadzie w Łebie!
Poszliśmy wspólnie nie tylko, po raz kolejny, na wspaniale lody,
ale przede wszystkim, by pożegnać się z morzem.
Program biesiadny kończyły proroctwa i przepowiednie, zwłaszcza przybliżony został temat końca świata wg św. Malachiasza.
Właścicielce ośrodka AGA, pani Jolancie, wręczyliśmy Podziękowanie za udzieloną nam gościnę w przepięknym, czystym ośrodku, jak też za miłą obsługę, a zwłaszcza za bardzo smaczną kuchnię (niech żyje fladra!).
A na finał biesiady był Anioł Pański o szczęśliwy powrót do domów i humoreska o emerycie Protazym na promie, którą przeczytał sam autor: Andrzej Wróblewski.
Inne ciekawe chwile z biesiady:
Tekst: Edward Przebieracz * Zdjęcia: Joanna Markocka
* * *
VIII Biesiada literacka odbędzie się w dniach od 18 do 25 maja 2024 nad Bałtykiem.
W Łebie jak w niebie!
To się nie mieści w łebie, ile atrakcji będzie w Łebie :)
Pojedziemy meleksami spod ośrodka w Łebie do Rąbki, pod same ruchome wydmy, by odwiedzić „polską Saharę” (czas przejazdu: ok. 10 minut), na największą w Europie ruchomą Wydmę Łącką. Najwyższy punkt wzniesienia, dochodzący do 42 m n.p.m., nazywa się Łącką Górą.
Odwiedzimy także:
Muzeum Motyli. Na wystawie zobaczymy nie tylko motyle, ale również patyczaki, chrząszcze czy wielkie tarantule. Muzeum ma w swoich zbiorach około 4500 fascynujących gatunków owadów! Do najciekawszych okazów należą przedstawiciele gatunku Pawica Atlas – największych znanych motyli na świecie. Ci owadzi giganci rozmiarami przynajmniej dorównują kuchennej patelni o średnicy 24-30 centymetrów.
Illuzeum to miejsce, gdzie pochłonie nas świat iluzji optycznych. Spędzimy czas wśród interaktywnych eksponatów, kolorowych kalejdoskopów i hologramów, będziemy mogli wziąć udział brałem w eksperymentach i próbować nie dać się złapać w pułapki iluzji.
Pójdziemy Ścieżką Czasu, czyli Aleją Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. W Łebie zamiast gwiazd, zauważymy pamiątkowe tablice z odlewami dłoni. Coś w stylu Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Masywne głazy z tabliczkami to przede wszystkim wyraz szacunku, ale też mała lekcja historii. Aleja składa się z brązowych odcisków dłoni prezydentów: Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudy.
Kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Łebie o nietypowej bryle, z zewnątrz nie przypomina kościoła prawie w ogóle. To monumentalna, bardzo modernistyczna świątynia na planie krzyża. Część główna kształtem i wykończeniem przypomina nieco łódź odwróconą do góry dnem. Wyróżnia się również wysoka na ok. 42 m wieża. W kościele znajdują się relikwie patrona parafii. W sąsiednim parku Jana Pawła II stoi drewniana figurka św. Jakuba, patrona turystów, pielgrzymów, rybaków i żeglarzy, która zdobiła papieski ołtarz w czasie wizyty Jana Pawła II w Sopocie.
Zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP wybudowany w 1683 roku, na miejsce zniszczonego przez sztormy kościoła św. Mikołaja, która to zniszczona świątynia dostarczyła część budulca kościołowi. Wewnątrz warto zobaczyć sporych rozmiarów obraz “Matka Boska jako Orędowniczka” pędzla Maxa Pechsteina oraz drewnianą figurkę aniołka, wystruganą z sosny w I połowie XIX wieku. Dużo młodsza jest rzeźba przedstawiająca srebrnego dorsza – to dar miejscowych rybaków dla Jana Pawła II. Przed kościołem stoi obelisk poświęcony jej mieszkańcom, którzy zginęli w trakcie I wojny światowej.
Z całą pewnością będziemy gośćmi w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Małgorzaty Musierowicz w Łebie, nie tylko w celu zapoznania się ze zbiorami biblioteki, ale także uczestnicząc w organizowanych przez nią wydarzeniach, np. w programie edukacji regionalnej pt. "Łeba bez tajemnic".
Idąc ul. Kościuszki (w stronę portu) zobaczymy tzw. ławeczkę psiary, czyli ławkę Danuty Hryniewicz, zasłużonej kynolog, która mieszkając w Łebie ocaliła oraz rozpropagowała rasę polskiego owczarka nizinnego.
Statkiem stylizowanym na okręt piracki, pełnym złoceń i okazałych masztów, popłyniemy oglądać zachód słońca nad Bałtykiem.
Ponadto w planie imprezy: Konkurs Jednego Wiersza na plaży (I nagroda: 5 tomów dzieł Marka Hłaski + nagranie wiersza przez lektora Cezarego Papaja w pliku mp3), promocje książek współpracowników Wydawnictwa, zajęcia warsztatowe z literatury, zabawa słowem, Jak pisać poprawnie? –zawiłości współczesnej polszczyzny, krótka forma prozatorska: nowela, prezentacje i dyskusje uczestników, Krzywym okiem – kącik satyryczny Bogumiła Wtorkiewicza; Literacki patron biesiady: William Shakespeare, literatura i malarstwo (konkurs: literacka interpretacja dzieła malarskiego, I nagroda: bilet dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej do Piernikowego Domu do Góry Nogami), wielkie religie świata: hinduizm, problemy z wiarą: reinkarnacja, święty patron biesiady: Eugeniusz de Mazenod, dyskusje biesiadników, liczne konkursy z nagrodami, m.in. Mistrz olimpijski – quiz z wiedzy w zakresie letnich olimpiad (przygotowanie i prowadzenie Andrzej Wróblewski); cykl Wieczorne wyświetlanie (filmy dokumentalne, fabularne), wspólny spacer po Łebie, Msza św. za uczestników biesiady. W cenie zakwaterowanie (małżeństwa mają zagwarantowany osobny pokój), 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), dostęp do Internetu, dyplomy konkursowe, dyplomy za udział w biesiadzie, nagrody książkowe, albumowe. Wśród uczestników biesiady wylosowana zostanie nagroda główna: Wielki słownik malarzy (4 tomy).
Zakwaterowanie: w każdym pokoju znajduje się łazienka z pełnym węzłem sanitarnym, telewizorem, radiem. Część pokoi z balkonami. W każdym pokoju TV kablówka, dostęp do Internetu bezprzewodowego, radio, czajnik, szklanki, talerzyki; wyżywienie to smaczna, domowa kuchnia, świetlica z TV SAT, stanowisko do prasowania, kącik grillowy. Spacerem do morza (ul. Leśna) 800 m = 11 minut.
Każdy uczestnik biesiady otrzyma mailem szczegółowy program imprezy.
Cena: 1820 zł (260 zł/osobodzień)
Termin wpłaty: do 7 maja 2024, tytułem: Biesiada
Uwaga: od 4 września 2023 jest nowy nr konta:
45 1600 1462 1734 1039 3000 0001
Za udział w biesiadzie każdemu uczestnikowi wystawimy rachunek.
Lista uczestników nadmorskiej biesiady:
1. Red. Edward Przebieracz – Lubliniec
2. Czesława Przebieracz – Lubliniec
3. Róża Bargiel – Lubliniec
4. Bogumił Wtorkiewicz – Kielce
5. Joanna Markocka – Kielce
6. Andrzej Wróblewski – Warszawa
7. Barbara Pawlak – Myszków
8. Anna Strugalska – Sandomierz
I po VII Biesiadzie literackiej U Edwarda
POZNAJEMY SIĘ INACZEJ. Do kolacji przedstawialiśmy się według przygotowanego schematu ankietowego, literaci prezentowali wiersz lub fragment prozy na powitanie. Po kolacji zrealizowane zostały następujące punkty programu:
Wacław
Morawski, Film o biesiadzie w Lądku
Zdroju 2023
Pożegnanie lata 2022 – promocja książki pp.
Omylińskich o biesiadzie w Lądku Zdroju
Info o Apelu, Apel Jasnogórski za uczestników Biesiady
Literacki
patron dnia: Kornel Makuszyński – prezentacja
Bernadety Krawiec
Zadanie
do łóżka: Zabawa
słowem: kalambur na pożegnanie,
nagroda: lody włoskie na jutrzejszym spacerze.
NIEDZIELA
10 IX
Rozwiązanie kalamburu. Laureatem zabawy został Aleksander Ciochoń z Katowic, który zasłużył na potrójne lody włoskie w tutejszej lodziarni.
Poszukiwania w wierze: Objawienia prywatne
Mszę św. w intencji uczestników biesiady odprawił w kaplicy ośrodka ks. Wojciech Pieprzyca – kapłan archidiecezji poznańskiej.
Spacer po Zaniemyślu
grób Raczyńskiego:
kościół św. Wawrzyńca:
pomnik św. Wawrzyńca, fontanna:
pomnik Powstańców Wlkp. – modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny:
pomnik Ryszarda Berwińskiego.
Koncert Miłości barda na Wyspie Edwarda:
Serialowy potop – fragmenty artykułu przeczytała Asia Markocka, po: dyskusja – Czy grzech cnotą a katolicyzm w krzywym zwierciadle?
Literacki patron dnia: Ryszard Berwiński – prezentacja multimedialna: dr Stanisława Ossowska
Święty patron biesiady: św. Rita z Cascia – o patronce od spraw trudnych i beznadziejnych opowiedziała Czesława Przebieracz
Na dobranoc: Modlitwa Psalmami
PONIEDZIAŁEK 11 IX
Poranek z Cyganami
Andrzej Wróblewski, humoreska Emeryt i
Cyganka
O Papuszy Aleksander Ciochoń
recenzja książki Cyganie na polskich drogach.
Literacki opis obrazu (pisaliśmy 20 min.) – każdy autor
czytał swoją pracę, zobaczyliśmy, jak różnorodne są spojrzenia na obraz, jego
interpretacje.
Literacki patron dnia Julian Tuwim – prezentacja multimedialna: Jacek Suchowicz
Anioł Pański w intencji pokoju na Ukrainie
Kącik
nie tylko literata
Impresjoniści – prezentacja multimedialna: Czesława Rybarczyk
Koronka do Miłosierdzia Bożego za zmarłych z naszych rodzin
Księgi, książki i książeczki – przywozimy różne ciekawostki na
temat książek
Biblioteka w Zaniemyślu: promocja IV cz. Przygód emeryta Protazego Andrzeja Wróblewskiego, była możliwość zakupu książki 30 zł
Wyborny wieczór Wacka (do 22:00 prezentacje literackie, zdjęć, filmów przez Wacława Morawskiego), na dobranoc: modlitwa-wiersz Wacka
WTOREK 12 IX
Rogalin:
zwiedzanie galerii obrazów:
powozowni, gabinetu londyńskiego. Zwiedzanie, parku, ogrodu.
Zajęcia warsztatowe z literatury: zamienialiśmy prozę na poezję (20:00): czytaliśmy i
wspólnie wybieraliśmy najlepszy wiersz
Promocja tomiku Edwarda Przebieracza Ars poetica i inne krótkie wiersze; była możliwość zakupu tomiku 20 zł
Kącik krytycznoliteracki: czytany przez autora wiersz (fraszka, fragment prozy)
oceniali wszyscy biesiadnicy
Poznajemy nową formę literacką: drabble. Konkurs
Literacki
patron dnia: Władysław Syrokomla –
prezentacja: Barbara Pawlak
Nad czym się wzrusza moja dusza – program satyryczny Bogumiła Wtorkiewicza
Przed snem modlitwa Psalmami
ŚRODA 13 IX
Kórnik
Dom Szymborskiej:
ławeczka z kotem – na ławeczce odbył się Konkurs Jednego Wiersza (autor czytał swój niepublikowany i nienagradzany wiersz o tematyce dowolnej – I nagroda: 5 tomów dzieł Edwarda Stachury)
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem:
Lekcja biblioteczna na zamku:
Koronka w Dniu Fatimskim za żyjących współpracowników i sympatyków Wydawnictwa św. Macieja Ap.
Literacki patron dnia: Wisława Szymborska, prezentacja multimedialna Aleksander Ciochoń
Wisława w życiu i twórczości
biesiadników
Miłość według Wisławy: artykuł: Jan
Pieszczachowicz, w: „Pisarze i dzieła” (2013), przeczytała Maria Dąbek
Moja Fatima – prezentacja multimedialna Barbara Socha + Modlitwa Anioła z Fatimy
Stop magii: Pechowa trzynastka –
dyskusja na temat zabobonów
Wojciech Namysł: prezentacja Powstanie Wielkopolskie
CZWARTEK 14 IX Dzień jubilatów
Każdy Jubilat miał 40 min. dla siebie, na powiedzenie o sobie, rodzinie, twórczości, religijności – co chciał.
Literacki patron dnia: Aleksander Fredro,
Ranek z Różą Bargiel:
Bernadeta Krawiec:
W południe dumamy z Dumkami (Dobrosława i Czesław Dumka):
Po południu: Mirosław Górecki, w tym promocja tomiku To jeszcze nie dobranoc, była możliwość zakupu najnowszego zbioru wierszy Mirka (ilustracje: Czesława Rybarczyk) 20 zł
Koronka do Miłosierdzia Bożego za jubilatów
Jubilat po południu czyli Barbara Pawlak:
Ta, która Fatimska Maryję kocha: Barbara Socha:
Wtorkiewicz w czwartek:
Kolacja z jubilatami przy ognisku. Były nasze prezenty (nie tylko) literackie dla jubilatów (wiersze, fraszki, a nawet powieści – wszystko, co się w ich rękach i sercach zmieści)
PIĄTEK 15 IX
Tajemnice mojego warsztatu literackiego – wypowiedzi odnośnie własnego aktu twórczego
Dramat
Konkurs anagramowy, dla zwycięzcy: album cacy – Witkacy
Dramatyczny mistrz – konkurs wiedzy
ze znajomości dramatu. Zwycięzca, Andrzej Wróblewski, otrzymał dyplom, zestaw książek oraz bon 50 zł do tutejszej cukierni Bombonierka
Anioł Pański za zmarłych za zmarłych współpracowników i sympatyków Wydawnictwa,
Wspólne, choć osobne, pisanie
Andrzej Wróblewski: Emeryt i hindusi.
Wielkie religie świata: islam, prezentacja multimedialna: red. Edward Przebieracz
Koronka do Miłosierdzia Bożego w naszych osobistych intencjach
Czytaliśmy plon wspólnego pisania: "Droga Krzyżowa"
Laureaci Konkursu Jednego Wiersza – prezentacja wierszy i wręczenie nagród.
Zwycięzca Konkursu Jednego Wiersza: Wojciech Namysł
KOBIETA Trzymająca Wagę
Na drugim planie...
i sąd ostateczny
i z martwych wstanie.
Słodka zaduma
nieutulona Pani
na stole perły
złoto talary,
obszerna suknia
co życie osłania.
Z okna przebija
lekka poświata
jednako rozjaśnia
ukryte życie poczęte
i perły skamieniałe.
Co dalej Pani?
Pozostaje niewiedza...
Na ledwo widocznej -
co, przeważy szali?
Wojciech Namysł
07.08.2022 r.
Tekst do obrazu, - Jan Vermeer
Delft „Kobieta Trzymająca Wagę” (ok. 1664)
Na Wyspie Edwarda
Na Wyspie Edwarda
Chodziły damy w kokardach.
A ich rycerze w dobrym tonie
Stukali kopytami po betonie.
Niewiasta z dwoma barami
Karmiła pawia lakami.
Czarnulka spod Łysej Góry na trotuarze
Markotnie liczyła kostki z aptekarzem.
A tam, gdzie ścieżka była nader wąska,
Ćwiczyła skok w dal sportsmenka spod Radomska.
Żeby jej trener cieszył się mirem
Prężyła się jak struna od gitary i fruwała jak motylek.
Malarka Sława z pędzlem i paletami
Pół dnia uganiała się za rybami.
A rezolutna poetka Krysia
Ukryła w swej tożsamości oblicze Rysia.
I nie wiadomo, powiem szczerze:
Czy to mężczyzna? Czy też zwierzę?
Królowa kwiatów jak burza przebiegła na skróty
Pomiędzy rabatkami boso w ramach pokuty.
Ażeby przekonali się w czasie odnowy
Jak na jawie, a nie we śnie, wygląda kolor różowy.
Druga kobieta, też z dwoma barami, myszkowała
tu i tam za literatami.
I nim się opamiętała, ta pierwsza poetów jej zabrała.
I nie wiadomo, kiedy nastąpił punkt zwrotny
W tym wierszu białogłowym, wręcz zalotnym.
Inżynier od wody z grodu Grodzisk w rytmie Cza - cza
Chciał lejkiem przemierzyć wszystkie akweny wyspy pod okiem Pogrzebacza.
Lecz tutaj nastały kłopoty wielkie,
Bo nasz Redaktor miał rendez vous z szejkiem,
Który przybył na wyspę wprost z Konotopy,
By w edwardiańskim gruncie na dnie akwenu szukać ropy.
Ponadto, żeby udobruchać się z szejkiem
Pewna Sława, połowa Wydawnictwa św. Macieja, zaczęła żonglerkę lejkiem.
I w trymiga napełniła 60 butelek whisky Edwards,
Aby uchronić majątek narodowy i nie zamknąć go
W zagranicznych koncernach.
Bo lepiej zostawić w Polsce dobro i nawet dwie sławy
I spokojnie żyć od samiuśkich Tatr po Bałtyk, o czym szczególnie wiedzą
mieszkańcy Pabianic.
Tworzył o tym słynny Pisarz Owic Duet,
Który teraz wytworny menuet
Pragnie na Wyspie Edwarda, drodzy Panowie i Panie,
Przedstawić na planie w nowej Morawskiej Bramie.
Okraszonej dywanami chrzanów, gdzie słońca lico
Promieniami pisze na dąbku, że Zaniemyśl dzisiaj literacką stolicą.
Dlatego po namyśle Namysł z samej Warszawy
I Gaździna z Sochaczewa przybyli tutaj dla sławy.
Nawet pewien starszy młodzieniec o Bogu miłym imieniu
Ten, co chlubi się kapeluszami, chciał kolejny wykuć
W miejscowym kamieniu.
Ten plan od roku reklamuje z haiku latawiec,
którego kapelusznik trzyma za smycz, a skroił go oświęcimski Krawiec.
Wiem o tym, bo ta misja wielka
Fruwa pod czujnym okiem z Warszawy Wróbelka,
Nie tylko w czwartki jak słynne obiady króla Stasia,
Nie tylko, kiedy się nadarzy okazja w tych pięknych czasach.
Trzeba zatem zachować olimpijski spokój i jak mantrę powtarzać w kółko,
Że najlepszym lekarstwem na epilog książek Wydawnictwa
Jest spod Jeleńca Ziółko.
Powiedziałem ciekawskim, że jadę do Poznania.
Gdy mnie będą dręczyć pytaniami po powrocie, to powiem im, że jestem nie do
poznania.
Aleksander Ciochoń
Zaniemyśl, 09-16.09.2023 r.
Wręczenie dyplomów za udział w Biesiadzie oraz dyplomów i nagród konkursowych.
Kierownik ośrodka Bojanowe Gniazdo odbiera pamiątkowe Podziękowanie za udzieloną nam gościnę ii bardzo dobre warunki naszego pobytu. Ośrodek godny polecenia każdemu, od juniora po seniora!
W losowaniu nagrody głównej: rzeźby z gliny wypalonej w piecu: „Anioł będący na wojnie, który wciąż trwa na modlitwie, mimo ciosów, które brał na siebie", której autorką jest IRENA ŻAK-HAŁDYS, zam. Zaczernie, szczęście miała Lucyna Morawska.
Dobry dramat na dobranoc – obejrzeliśmy film fabularny pt. Syn.
Po filmie:
dyskusja, a na dobranoc Modlitwa własnym wierszem: Stanisława Ossowska.
SOBOTA 16 IX
Plany i zamierzenia Wydawnictwa św. Macieja Apostoła na 2023 i 2024.
Po zapoznaniu nas przez Joannę Markocką z tematem Co to jest akatyst? słuchaliśmy Akatystu ku czci Bogurodzicy
Maryja mniej znana Maryja w kapeluszu – prezentacja multimedialna: red. Edward Przebieracz
Anioł Pański w podziękowaniu za biesiadę, z prośbą o szczęśliwy powrót do domów
Humoreska na pożegnanie: Przygody emeryta Protazego Andrzej Wróblewski
Obiad, ostatnie pożegnania, wyjazd z ośrodka.
Przez cały czas trwania Biesiady, oprócz książek Wydawnictwa, prezentowany był stolik z książkami uczestników biesiady. Nie zabrakło elementów nie ujętych w programie imprezy, np. prawie codziennych porannych ćwiczeń gimnastycznych,
czy wieczornych spacerów na pobliską plażę z kolorową fontanną.
Szczególne podziękowanie dla Czesi Przebieracz za przygotowanie kącika kulinarnego na sali konferencyjnej!
Do zobaczenia na VIII Biesiadzie literackiej nad Bałtykiem W Łebie jak w niebie!
Na VII
Biesiadę literacką w dniach od 9 do 16
września 2023 zapraszamy do Krainy 9
Jezior. Jednym z nich jest Jezioro
Raczyńskiego, na środku którego znajduje się Wyspa Edwarda, która wzięła swą
nazwę od nazwiska hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Wokół roztaczają się
urzekające krajobrazy, które zapraszają do pieszych i rowerowych wycieczek
leśnymi szlakami. Zapraszamy do Zaniemyśla
– miasteczka o wyjątkowo rozmarzonej atmosferze, w której czas się zatrzymał.
W planie, wycieczki: do Kórnika (zwiedzanie z przewodnikiem zamku, lekcja biblioteczna, dom Szymborskiej i jej ławeczka, na której rozegrany zostanie Konkurs Jednego Wiersza), do Rogalina (zwiedzanie z przewodnikiem pałacu, galerii obrazów, parowozowni, gabinetu londyńskiego, słynne dęby rogalińskie). Poza tym: koncert barda miłości Mirosława Góreckiego na Wyspie Edwarda,
promocje książek współpracowników Wydawnictwa (o biesiadzie w Lądku Zdroju; Andrzeja Wróblewskiego "Z życia emeryta" w miejscowej bibliotece, a także tomików wierszy Edwarda Przebieracza i Mirosława Góreckiego), spacer po Zaniemyślu, Msza św. za uczestników biesiady, dzień jubilatów (80, 70 lat...), Wyborny wieczór Wacka - prezentacja (poezja, zdjęcia, filmy) Wacława Morawskiego. Panel literacki, np. Nie liryka, nie epika, ale dramat; O pewnej (raczej) nie znanej formie literackiej (w tym konkurs i książka w prezencie dla każdego biesiadnika); zajęcia warsztatowe z literatury: zamieniamy prozę na poezję; prezentacje i dyskusje uczestników, np. Cyganie na polskich drogach, Nad czym się wzrusza moja dusza – kącik satyryczny Bogumiła Wtorkiewicza; Wojciech Namysł Powstanie Wielkopolskie – prezentacja; cykl Literacki patron dnia (m.in. Szymborska, Fredro, Tuwim), wielkie religie świata: islam. W cenie zakwaterowanie (małżeństwa mają zagwarantowany osobny pokój), 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), ognisko z jubilatami, dyskusje biesiadników (np. na temat zabobonów, seriali telewizyjnych); liczne konkursy z nagrodami, zajęcia na sali konferencyjnej, dostęp do Internetu, dyplomy konkursowe, dyplomy za udział w biesiadzie, nagrody książkowe, albumowe.
Każdy uczestnik biesiady otrzyma mailem szczegóły program imprezy.
Program jest w trakcie rozbudowywania!
Czas trwania: sobota 9 września – sobota 16 września 2023.
Cena: 1470 zł (210 zł/osobodzień) - minimum 2 osoby.
Termin wpłaty: do 2 sierpnia 2023.
Lista uczestników biesiady:
1. ALEKSANDER CIOCHOŃ – Katowice
2. BARBARA PAWLAK – Myszków
3. JOANNA MARKOCKA – Kielce
4. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI – Warszawa
5. BOGUMIŁ WTORKIEWICZ – Kielce
6. HENRYKA STĘPIEŃ – Radomsko
7. MIROSŁAW GÓRECKI – Knurów
8. CZESŁAWA RYBARCZYK – Witkowo
9. KRYSTYNA PRZEWŁOCKA – Leszno
10. RÓŻA BARGIEL – Lubliniec
11. BARBARA SOCHA – Myszków
12. JACEK SUCHOWICZ – Grodzisk Mazowiecki
13-14. CZESŁAWA i EDWARD PRZEBIERACZ – Lubliniec
15-16. LUCYNA i WACŁAW MORAWSCY – Pisarzowice
17. BERNADETA KRAWIEC – Oświęcim
18-19. DOBROSŁAWA i CZESŁAW DUMKA – Pabianice
20. IRENA GAZDA – Sochaczew
21. WOJCIECH NAMYSŁ – Warszawa
22. MARIA DĄBEK – Myślachowice
23. STANISŁAWA OSSOWSKA – Nadarzyn
24. PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI – Jeleniec
LISTA ZAMKNIĘTA!
Oto niektóre zdjęcia z biesiadnego rekonesansu w Zaniemyślu, 16-18 I 2023:
Pomnik Powstańców Wielkopolskich
Zamyślona Maryja z Dzieciątkiem z Zaniemyśla
i na ławeczce Wisławy
Zamek w Kórniku
red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
*
Witamy!
Zapraszamy na stronę portalu "Gwiazdka Cieszyńska" o VI
Biesiadzie Literackiej "Pożegnanie lata 2022" w Lądku Zdroju, zorganizowanej przez Wydawnictwo św. Macieja Ap.
https://gwiazdkacieszynska.pl/
Zachęcamy do zaglądnięcia na stronę portalu i do przekazania informacji z w/w linkiem innym. Oprócz zdjęć w galerii pod tekstem na portalu można oglądnąć także wszystkie pozostałe zdjęcia znajdujące się w "chmurze", do których link znajduje się pod tekstem na portalu, klikając w wyraz TUTAJ.
Pozdrawiamy
Urszula i Andrzej Omylińscy
Portal "Gwiazdka Cieszyńska"
Bielsko-Biała, 27 IX 2022
Literaci w Szczawnicy
W imieniu swoim oraz Państwa Urszuli i Andrzeja Omylińskich zapraszam na stronę portalu "Gwiazdka Cieszyńska", gdzie został zamieszczony wyżej zamieszczony artykuł o V Biesiadzie Literackiej 2019 w Szczawnicy:
https://gwiazdkacieszynska.pl/
UWAGA!
Mnóstwo zdjęć z biesiady jest pod linkiem podanym na końcu tekstu:
W cenie pobytu w willi: nocleg, smaczna domowa kuchnia: 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), opłata klimatyczna, grill, parking, internet; w każdym pokoju łazienka, TV-LCD; dostęp do mini aneksu (lodówka, czajnik, mikrofala, naczynia, szklanki; kawa, herbata); sala kominkowa, sala rekreacyjna, cymbergaj, stół do ping ponga, piłkarzyki; taras widokowy, zadaszone miejsce do grillowania; dyplomy dla uczestników, nagrody książkowe/albumowe i CD/DVD; spływ Dunajcem; wycieczka autokarowa na Słowację – do Czerwonego Klasztoru; zwiedzanie Muzeum Uzdrowiskowego (z przewodnikiem). Miejscowa woda mineralna Jan, Stefan, Józefina, Józef – ponoć najlepszy na kaca :) płatna, a także bezpłatna. Do Pijalni Wód, Parku Zdrojowego i Promenady Zdrojowej 100 m, możliwość płatnego korzystania z krytego basenu, SPA, z zabiegów leczniczych w Inhalatorium (120 m). W programie m.in.: prezentacja literacka każdego uczestnika (prosimy przywieźć własne materiały literackie); Konkurs Jednego Wiersza przy fontannie (prosimy przywieść niepublikowany wiersz, tematyka dowolna); dyskusje: o górach Czy himalaiści to samobójcy? na temat konkursów i nagród literackich; konkurs opowiadania onomatopeicznego; Szczawnicki Konkurs Literacki; Biesiadny Mistrz Ortografii – dyktando, I nagroda: ilustrowane, duże wydanie „Pana Tadeusza”; promocja książek współpracowników Wydawnictwa; Czas, przestrzeń i materia, czyli Biesiadny Klub Naukowca; zajęcia warsztatowe z literatury: Osiem twarzy pseudonimu literackiego; Haiku; praca w grupie (wspólne układanie wiersza); „Patriotycznie” – prezentacje literacko-muzyczne w Miejskim Ośrodku Kultury; Gorąca czekolada z Bardem miłości – MIROSŁAW GÓRECKI na tarasie Cafe Helenka – koncert Mirka; wspólne śpiewy biesiadników, nie tylko z „Biesiadnika”; niedzielna Msza św. za uczestników Biesiady; Droga Krzyżowa przy kościele z tekstami uczestników za zmarłych bliskich; Zagrożenia duchowe: joga. Codziennie autorska humoreska na dobry sen :)
Biesiadę prowadził będzie red. Edward Przebieracz.
Prosimy o wpłatę na konto Wydawnictwa:
ul. Kołłątaja 1, 42-700 Lubliniec
LISTA UCZESTNIKÓW BIESIADY 2019:
3-4. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI – Warszawa, z siostrą JOANNĄ MARKOCKĄ – Kielce
5-6. URSZULA OMYLIŃSKA z mężem ANDRZEJEM – Bielsko-Biała
7-8. DOBROSŁAWA DUMKA z mężem CZESŁAWEM – Pabianice
9. RÓŻA BARGIEL – Lubliniec
10-11. BERNADETA KRAWIEC z mężem ANDRZEJEM – Oświęcim
12. BOGUMIŁ WTORKIEWICZ – Kielce
13. ANDRZEJ FERET – Mielec
14-15. LUCYNA MORAWSKA z mężem WACŁAWEM – Pisarzowice
16. KRZYSZTOF LECH – Immenhausen (Niemcy)
17-18. MARIA DZIUK z mężem JERZYM - Kochanowice
19. KRYSTYNA PRZEWŁOCKA - Leszno
20. ELWIRA WIECZOREK - Lubliniec
21. MAŁGORZATA SIEMIENIUK- Łapy
22. TERESA KAMIŃSKA - Łapy
23-24 MARIANNA CZECH-GODLEWSKA z mężem
WACŁAWEM GODLEWSKIM- Warszawa
25-27. EDWARD PRZEBIERACZ z żoną CZESŁAWĄ i córką KAROLINĄ – Lubliniec
LISTA ZGŁOSZEŃ ZAMKNIĘTA!
Drodzy Muszyńscy Biesiadnicy!
W MUSZYNIE BYŁA BIESIADA,
ŻE MUCHA NIE SIADA!
Kochani Biesiadnicy!
Dziękuję, że wytrzymaliście mundialowe tempo IV Biesiady w Muszynie, że podobał Wam się pensjonat - willa Urocze, zakwaterowanie, sala na prezentacje literackie -sala kominkowa, serwowane w nim jedzenie, iż udało się ognisko, potańcówka, różne wyjścia z willi, w tym wycieczka "Szlakiem cerkwi łemkowskich", popołudnie literacko-muzyczne w Muzeum Regionalnym, Konkurs Jednego Wiersza w Ogrodach Zmysłów, Ogrody Biblijne... Że Muszyna przypadła Wam do gustu i pewnie tam jeszcze kiedyś wrócimy z biesiadą! Dziękuję za wszelkie ciepłe słowa pod moim-organizatora i prowadzącego biesiadę, adresem - zarówno te wypowiedziane na miejscu, osobiście, jak i przysyłane e-mailowo. Zamieszczane przez Was w internecie zdjęcia i opinie o Biesiadzie potwierdzają, iż impreza udała się, i - jak powiedział Bogumił Wtorkiewicz - była ona "szokiem dla świata".
Czekając na fotoreportaż z Biesiady, który przygotowuje jeden z jej uczestników ANDRZEJ OMYLIŃSKI, zam. Bielsko-Biała, prezentuję kilka zdjęć przez Was nadesłanych do Wydawnictwa:
Do zobaczenia na jubileuszowej, piątej, Biesiadzie Literackiej "Powitanie lata 2019", która będzie miała miejsce w dniach 22-29 czerwca 2019.
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
zaprasza na
IV Biesiadę Literacką „Powitanie lata 2018”
Po biesiadach literackich zorganizowanych w 2016: w Zakopanem (2 dni), Szklarskiej Porębie (3 dni) oraz w 2017 w Grzybowie k. Kołobrzegu (7 dni), zapraszamy na tygodniowe powitanie lata 2018 w przepięknej górskiej miejscowości Muszyna. Wśród uczestników biesiady zostanie wylosowana nagroda: oprawiony obraz „Ukraińska kapliczka przydrożna”, autor: Irena Żak.
Czas trwania: I tydzień wakacji sobota 23 – sobota 30 czerwca 2018 Cena: 980 zł (140 zł/osobodzień).
W cenie pobytu w willi: nocleg, domowa kuchnia: 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), opłata klimatyczna, ognisko z kiełbaskami, wieczorek taneczny, parking, dostęp do internetu; w każdym pokoju łazienka, TV, balkon; jadalnia dostępna całą dobę (możliwość skorzystania z lodówki, mikrofali, ekspresu do kawy, naczyń), sala kominkowa, bilard, plac zabaw dla dzieci, trampolina, boisko; bloki tematyczne, dyplomy dla uczestników, nagrody książkowe/albumowe i CD/DVD; wycieczka autokarowa „Szlakiem cerkwi łemkowskich”; zwiedzanie Ogrodów Zmysłów, Ogrodu Biblijnego, ruin zamku, zwiedzanie Muzeum Regionalnego, opłaty dla przewodników, bezpłatne korzystanie z rowerów! Siłownia pod chmurką, wzdłuż rzeki. Miejscowa woda mineralna gratis i 24 h na dobę! W programie: prezentacja literacka każdego uczestnika (prosimy przywieść własne materiały literackie); Konkurs Jednego Wiersza w Ogrodach Zmysłów (prosimy przywieść niepublikowany wiersz, tematyka „Przyroda”); bloki tematyczne: Dzień prawosławia (Czym się różni prawosławie od katolicyzmu? Łemkowie i Łemkowszczyzna – historia i teraźniejszość; Cerkiew, ikona, Rublow; Mądre książki: Włodzimierz Łosski „Teologia mistyczna Kościoła Wschodniego”oraz Krzysztof Pieczyński „Ikony”(wiersze); Prawosławie w moim życiu i twórczości – dyskusja oraz prezentacja własnych materiałów literackich związanych z prawosławiem); Dzień muzyczny (karaoke – prowadzenie Mirosław Górecki, Moja ulubiona piosenka, zespół muzyczny – dyskusja; Śpiewy pobożne biesiadników – prowadzenie Róża Bargiel); Dzień humoru (prezentacje satyryczne Bogumiła Wtorkiewicza, Aleksandra Ciochonia i Andrzeja Wróblewskiego, prezentacja kawałów przez uczestników biesiady), Konkurs jednego (śmiesznego) opowiadania z nagrodami; Dzień literacki (promocja książek współpracowników Wydawnictwa, zajęcia warsztatowe z literatury Aleksandryn i inne (mało znane) formy literackie, praca w grupach (tytuł dla wiersza); Góry, czyli błyskawiczny konkurs bajkowy; Dzień Maryjny (Fatima, Gietrzwałd, Lourdes – Po co komu objawienia Maryjne? Akatyst ku czci Bogurodzicy. 10-tka różańca za zmarłych z naszych rodzin przy kapliczce Maryjnej, prezentacja własnych tekstów literackich o Maryi w grocie Maryjnej; Literat regionalny, prowincjonalny – dyskusja; film dokumentalny o Adamie Ziemianinie, Poeci Ziemi Muszyńskiej: Jerzy Harasymowicz i Adam Ziemianin; prezentacje literacko-muzyczne w sali Muzeum Regionalnego, m.in. Poezja i gitara: Bard miłości – Mirosław Górecki, Dzień biblijny (O nadużywaniu Pisma Świętego; Agrafa, apokryfy i Ewangelie; Książki zakazane? Henryk Panas „Judasza dziennik intymny”; Biblia jest dla mnie… – dyskusja, niedzielna Msza św. za uczestników Biesiady; konkurs biblijny z nagrodami. W stołówce pianino do dyspozycji, zapraszamy do muzycznej oprawy posiłków. Biesiadę prowadził będzie red. Edward Przebieracz z Wydawnictwa św. Macieja Apostoła.
Prosimy o wpłatę na konto Wydawnictwa: Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, ul. Kołłątaja 1, 42-700 Lubliniec; nr konta: 12 2030 0045 1110 0000 0295 8680 tytułem: Biesiada 2018 w terminie do 20 kwietnia 2018
Ilość miejsc ograniczona (max. 37), decyduje kolejność wpłat! Zwrot pieniędzy jest możliwy tylko w wypadku, gdy anulowanie rezerwacji nastąpi do 30 dni przed planowanym przyjazdem, tj. do 23 maja 2017.
Przez cały czas trwania Biesiady prezentowane będą 2 stoliki z książkami: – z książkami uczestników Biesiady – z książkami Wydawnictwa św. Macieja Apostoła
Lista uczestników Biesiadyna bieżąco publikowana jest pod zdjęciami willi.
Lista uczestników Biesiady 2018:
1. PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI - Jeleniec (opłata dokonana)
2-3. MIROSŁAW GÓRECKI z żoną BARBARĄ - Knurów (opłata dokonana)
4-5. BERNADETA KRAWIEC z mężem ANDRZEJEM - Oświęcim (opłata dokonana)
6-7. ALEKSANDRA BALTISSEN z mężem RUUDEM - Heerlen (Holandia) (opłata dokonana)
8-9. MARIANNA CZECH-GODLEWSKA z mężem WACŁAWEM - Warszawa (opłata dokonana)
10. RÓŻA BARGIEL - Lubliniec (opłata dokonana)
11. BOGUMIŁ WTORKIEWICZ - Kielce (opłata dokonana)
12-13. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI - Warszawa, z siostrą JOANNĄ MARKOCKĄ - Kielce (opłata dokonana)
14-15. URSZULA OMYLIŃSKA z mężem ANDRZEJEM - Bielsko-Biała (opłata dokonana)
16. CZESŁAWA RYBARCZYK - Witkowo (opłata dokonana)
17. KRYSTYNA PRZEWŁOCKA - Leszno (opłata dokonana)
18-19. DOROSŁAWA DUMKA z mężem CZESŁAWEM - Pabianice (opłata dokonana)
20-21. MARIA DZIUK z mężem JERZYM - Kochanowice (opłata dokonana)
22-23. IZABELA ZUBKO-JARNICKA z mężem RAFAŁEM - Warszawa (opłata dokonana)
24-26. KATARZYNA SZOPA WYCISK z mężem RYSZARDEM i synem PIOTREM - Toszek (opłata dokonana)
27. JACEK SUCHOWICZ - Grodzisk Mazowiecki (opłata dokonana)
28-30. EDWARD PRZEBIERACZ z żoną CZESŁAWĄ i córką KAROLINĄ - Lubliniec (opłata dokonana)
W dniu 2 VI 2018
LISTA ZGŁOSZEŃ ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA!
Biesiada Literacka MEWA 2017 zakończona!
red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 26 IX 2017
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
zaprasza na
Biesiadę Literacką MEWA 2017
czyli „Pożegnanie lata 2017 na plaży”
5-6. DOBROSŁAWA i CZESŁAW DUMKA - Pabianice
7-8. ANDRZEJ WRÓBLEWSKI - Warszawa,
z siostrą JOANNĄ MARKOCKĄ - Kielce
9. RÓŻA BARGIEL - Lubliniec
10. CZESŁAWA RYBARCZYK - Witkowo
11. BOGUMIŁ WTORKIEWICZ - Kielce
12. ALEKSANDER CIOCHOŃ - Katowice
13-14. JERZY KROLL z osobą towarzyszącą - Berlin (Niemcy)
15. AGNIESZKA MACIÓW - Lubliniec
16. LUCYNA SPACZYŃSKA - Lubliniec
17. URSZULA MIKOŁAJCZYK - Lubliniec
18-19. IZABELA FILIPOWSKA z mężem MARIUSZEM - Biedrusko
20. GRZEGORZ SZCZAWIŃSKI - Bydgoszcz
21. BOGUMIŁA OLANIECKA - Madryt (Hiszpania
22-23. IZABELA ZUBKO z mężem RAFAŁEM - Warszawa
24. ANDRZEJ FERET - Mielec
25-26. BERNADETA KRAWIEC z mężem ANDRZEJEM - Oświęcim
27. KRYSTYNA PRZEWŁOCKA - Leszno
28-29. JAN RYCHNER z żoną HANNĄ - Warszawa
30. EDWARD PRZEBIERACZ, organizator - Lubliniec
czyli Pożegnanie lata 2017 na plaży
red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 2 I 2017
Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy, Bielsko-Biała
"POŻEGNANIE LATA 2016" W SZKLARSKIEJ PORĘBIE!
Jej uczestników będziemy informować o szczegółach.
red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 1 IX 2016
Jeszcze echa Wiosennej Biesiady Literackiej w Zakopanem
Prezentujemy artykuł autorstwa jednego z uczestników tejże wiosennej biesiady - Pawła Ziókowskiego zam. Jeleniec, k. Papowa Biskupiego, która to publikacja ukazała się w piśmie "Głos Chełmżyński" nr 6-7/2015 , s. 11 (www.chelmza.pl).
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Lubliniec, 31 VIII 2016